16 July 2024
WSBK 2024

Ο Toprak Razgatlioglu κέρδισε την Pole Position με νέο ρεκόρ στο Donington Park – Αποτελέσματα

Ο Toprak Razgatlioglu (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) κέρδισε την Pole Position συντρίβοντας το προηγούμενο ρεκόρ γύρου στο Donington Park για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike.

Ο Razgatlioglu σταμάτησε το χρονόμετρο στο 1’24.629s , κερδίζοντας την pole, μπροστά από τον Nicolo Bulega (Aruba.it Racing – Ducati) που ήταν μισό δευτερόλεπτο πίσω +0,573s και τον Scott Redding (Bonovo Action BMW) στο +0,777s που κλείνουν την πρώτη γραμμή εκκίνησης

Ο Sam Lowes (ELF Marc VDS Racing Team) θα ανοίξει τη δεύτερη σειρά στην 4η θέση,  παρά τη συντριβή στη στροφή 8.

Ο Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) κατέκτησε την πέμπτη θέση στο Superpole με τον Michael van der Mark (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) να είναι τρεις αναβάτες BMW στην πρώτη εξάδα.

Ο Andrea Locatelli (Pata Prometeon Yamaha) κατέκτησε την έβδομη θέση, 1.001 δευτερόλεπτα από τον ρυθμό του Razgatlioglu, με τον συμπαίκτη του Jonathan Rea 0.008s πίσω από το ‘Loka’ στην όγδοη θέση. Ο Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) θα είναι ένατος με τον Gardner να κλείνει την δεκάδα!