26 June 2024
WSBK 2024

Ο Toprak Razgatlioglu κέρδισε τον αγώνα SUPERPOLE συνεχίζοντας να κυριαρχεί  στο Misano – Αποτελέσματα

Ο Toprak Razgatlioglu (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) συνεχίζει να κυριαρχεί στον 4ο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Superbike 2024, που γίνεται στο Misano!

Ο Razgatlioglu κέρδισε τον αγώνα Superpole με άνετη διαφορά από τον δεύτερο Nicolo Bulega (Aruba.it Racing – Ducati) που έκανε έναν εντυπωσιακό ξεκίνημα στον αγώνα, αλλά τελικά αναγκάστηκε να συμβιβαστεί με την 2η θέση του αγώνα, πίσω από έναν εντυπωσιακοί Razgatlioglu.

Ο Razgatlioglu με αυτή την νίκη, ξεπέρασε τον θρύλο του WorldSBK Noriyuki Haga στις νίκες και πέρασε στην Πέμπτη θέση όλων των εποχών σε νίκες στο WorldSBK με 44 νίκες.

Ο Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) τερμάτισε στην τρίτη θέση, και ολοκλήρωσε το βάθρο, οπού ανέβηκε και πάλι μετα τον αγώνα της Αυστραλίας!

Συνέχισε να είναι ένα θετικό Σαββατοκύριακο για τον Andrea Locatelli (Pata Prometeon Yamaha), που τερμάτισε στην 4η θέση , μπροστά από τον Andrea Iannone (Team GoEleven), και τον Axel Bassani (Kawasaki Racing Team WorldSBK) που ολοκλήρωσε την πρώτη εξάδα.

Στην 7η θέση τερμάτισε το πρώτο Honda με τον Iker Lecuona (Team HRC).

Στην 8η θέση τερμάτισε ο Jonathan Rea (Pata Prometeon Yamaha), ο οποίος κατάφερε να αγωνιστεί σήμερα μετα την σφοδρή χθεσινή του πτώση. Ο Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team), έκλεισε την 9αδα που παίρνει βαθμούς , ενώ ο Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) ολοκλήρωσε την πρώτη δεκάδα.

O Παγκόσμιος Πρωταθλητής Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) υπέστη πτώση στη στροφή 10, αλλά κατάφερε να τερματίσει τον αγώνα. Τελικά, ο Bautista δεν είχε αρκετό χρόνο για να αναπληρώσει τη ζημιά, τερματίζοντας 17ος. Ο Bautista θα ξεκινήσει τον Αγώνα 2 από την 11η θέση αργότερα την Κυριακή.

Ο Αυστραλός αναβάτης Remy Gardner (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team), είχε μια σύγκρουση μαζί με τον Αμερικανό αναβάτη Garrett Gerloff (Bonovo Action BMW), οπότε θα ξεκινήσει τον αγώνα 2 από την P10.

Ταχύτερος Γύρος του αγώνα έκανε ο  Toprak Razgatlioglu, με  1’32.687 που είναι και νέο ρεκόρ αγώνα.