27 September 2024
ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Σαν σήμερα το 2005, ο Valentino Rossi κέρδισε το 7ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα GP – VIDEO

Σαν σήμερα στις 25 Σεπτεμβρίου 2005, ο Valentino Rossi κέρδισε το 7ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα GP, το 5ο στην μεγάλη κατηγορία MotoGP.

Ο Rossi εξασφαλίζει τον 5ο τίτλο στην μεγάλη κατηγορία MotoGP, στον αγώνα της Μαλαισίας, σε έναν αγώνα που νίκησε ο Capirossi.

Ο Valentino Rossi υπερασπίστηκε με επιτυχία τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος MotoGP, τερματίζοντας στη δεύτερη θέση στο Grand Prix της Μαλαισίας, με τέσσερις αγώνες να απομένουν για το τέλος της σεζόν!

Ο Rossi ξεκίνησε από την έβδομη θέση στο grid, αλλά έφτασε γρήγορα στο μπροστινό μέρος και πάλεψε με τον Capirossi στους τελευταίους επτά γύρους, τερματίζοντας τελικά στην 2η θέση που του αρκούσε για να πανηγυρίσει τον 7ο τίτλο της καριέρας του!

Ο θρίαμβος του τίτλου σηματοδότησε τον πέμπτο συνεχόμενο τίτλο της κορυφαίας κατηγορίας του Rossi (ένας στα 500cc και τέσσερεις στο MotoGP) και προστίθεται στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα των 125 και 250cc.

Αφού έδωσε τα συγχαρητήριά του στον νικητή του αγώνα Capirossi, ο Rossi συνάντησε το Fan club του οπού μετά από μια σύντομη «ομαδική αγκαλιά» έβγαλε το κράνος του για να φορέσει ένα λευκό μπλουζάκι με ένα τεράστιο μαύρο νούμερο 7 στο μπροστινό μέρος (για τον έβδομο τίτλο) με κάθε τίτλο να αναγράφεται στο πίσω μέρος… και στη συνέχεια κατέβηκε από την μοτοσυκλέτα του για να συναντήσει μια προετοιμασμένη συγκέντρωση της «χιονάτης και των επτά νάνων» για να σηματοδοτήσει κάθε έναν από αυτούς τους παγκόσμιους τίτλους!

Στη συνέχεια, ο Valentino φόρεσε ένα ειδικό λευκό κράνος, πάλι με μαύρο νούμερο 7 και τη λίστα με τους παγκόσμιους τίτλους του, προτού ανεβεί ξανά στο M1 του και επιστρέψει στα paddock για να γιορτάσει με την εργοστασιακή του ομάδα Yamaha.

«Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί έδωσα πάνω από το 100% σήμερα», είπε ο Rossi. «Είχαμε προβλήματα αυτό το Σαββατοκύριακο και ακόμη και σήμερα το πρωί δεν ξέραμε αν μπορούσαμε να παλέψουμε για το βάθρο.»

«Νομίζω ότι έκανα έναν έξυπνο αγώνα. Ένιωσα σιγουριά με τη μοτοσυκλέτα, πέρασα τον Hayden και μπορούσα να πάω με τον Loris. Αρχικά ήμουν πιο γρήγορος σε ορισμένα σημεία και πιο αργός σε άλλα από τον Loris, αλλά στους τελευταίους επτά γύρους ήταν πιο γρήγορος από εμένα.»

«Τέλος πάντων, παγκόσμιος πρωταθλητής επτά φορές – πέρυσι ήταν μια έκπληξη για όλους, φέτος όλες οι άλλες ομάδες, οι μοτοσυκλέτες και οι αναβάτες προσπάθησαν να με νικήσουν, αλλά κερδίσαμε μια άλλη φορά. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στη Yamaha και σε όλα τα παιδιά. Ευχαριστώ πολύ».