27 September 2024
MotoGP 2024

Ο Fabio Quartararo είχε τον καλύτερο αγώνα του στη σεζόν στο Misano 2, αλλά έπρεπε να «συμβιβαστεί» στην έβδομη θέση λόγω προβλήματος καυσίμου.

Ο Fabio Quartararo ολοκλήρωσε το καλύτερο του Σαββατοκύριακο της σεζόν MotoGP 2024 στο Emilia Romagna Grand Prix . Αφού πήγε απευθείας στο Q2 την Παρασκευή και ήταν έβδομος στο σπριντ το Σάββατο, ο στόχος ήταν να τερματίσει στο Top 6 την Κυριακή.

Ο αναβάτης της Yamaha οδήγησε πολύ καλά και ήταν κοντά στους πρώτους με κάποια άνεση και οι πτώσεις του Pedro Acosta πρώτα και του Pecco Bagnaia αργότερα τον έφεραν στην πέμπτη θέση, πίσω από τα τέσσερα Ducati , και μπροστά από έναν άλλο, αυτό του Franco Morbidelli . Ωστόσο, όταν όλα έδειχναν να κατευθύνονται προς το Top 5, ήρθε ένα απροσδόκητο πρόβλημα. Το M1 έμεινε από βενζίνη στην τελευταία στροφή του αγώνα, λίγα μόλις μετρά πριν τον τερματισμό, με αποτέλεσμα να χάσει 2 θέσεις από τους Morbidelli και Maverick Viñales , μέχρι να διασχίσει τα λίγα μετρά πριν την γραμμή τερματισμού!

« Έχασα δύο θέσεις στο τέλος. Έμεινα από βενζίνη στον τελευταίο τομέα και έχασα σχεδόν 10 δευτερόλεπτα. Πρέπει να το δούμε, αλλά τελικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον  αγώνα.»