7 July 2024
MotoGP 2018

Άνετη νίκη Marquez σε ένα δραματικό αγώνα στην Jerez

Ήταν ένας δραματικός αγώνας στην Jerez με 7 αναβάτες να εγκαταλείπουν από πτώσεις, με κορυφαίο γεγονός την τριπλή πτώση Lorenzo – Dovizioso και Pedrosa!

Νικητής του αγώνα ήταν άνετα ο Marc Marquez με πάνω από 5 δευτερόλεπτα διαφορά από τον δεύτερο!

Πολλές πτώσεις, αρκετές μάχες και αγωνία μέχρι τον τερματισμό, για τις περισσότερες θέσεις, με νικητή τον Marquez, μπροστά από τον Zarco και τον Iannone, ειχε αυτός ο αγώνας του Ισπανικού GP!

Στο ξεκίνημα του αγώνα μπροστά βρέθηκε ο Jorge Lorenzo που με μια φοβερή εκκίνηση πετάχτηκε μπροστά και οδήγησε τον αγωνα για 7 γύρους μέχρι να περάσει ο Marquez μπροστά! Ο Marquez που ξεκίνησε από την 5η θέση αμέσως μπήκε στους τρεις πρώτους προσπερνώντας τους Pedrosa και Lorenzo, ενώ για αρκετούς γύρους ήταν μαζί με τους υπόλοιπους τρεις οδηγούς – Lorenzo – Dovizioso και Pedrosa- που έδιναν μάχη για την πρώτη θέση.

Με τον Marquez να έχει αρχίσει να κάνει διαφορα ασφαλείας από τους υπόλοιπους, η μάχη για την 2η θέση φούντωσε με τα δυο Ducati των Lorenzo – Dovizioso και τον Pedrosa με τους οδηγούς να κάνουν επιθέσεις για μια καλύτερη θέση, μέχρι τον 17 γύρο, όπου σε μια προσπάθεια του Dovizioso να περάσει τον Lorenzo, τον άνοιξε και όταν ξανάκλεισαν με το Lorenzo μπροστά, ο Pedrosa ερχόταν από πίσω και έπεσε πάνω στο Lorenzo και αυτός με την σειρά του πάνω στο Dovi, με αποτέλεσμα να έχουμε μια δραματική πτώση με τον Pedrosa να απογειώνετε από την μηχανή του!

Όπως αποφάνθηκε η επιτροπή των αγωνοδικών ήταν ένα αγωνιστικό συμβάν και δεν θα έχει συνέπειες σε κανένα αναβάτη.

VIDEO ΤΗΣ ΠΤΩΣΗΣ ΕΔΩ στο MotoGP.com >>>

Μετά την ομαδική πτώση στην δεύτερη θέση πέρασε ο Johan Zarco όπου μετά από ένα λάθος του από την τετάρτη θέση ειχε βρεθεί 6ος! Ο Zarco τερμάτισε με 5 δευτερόλεπτα διαφορα πίσω από τον 1ο, ενώ ήταν το πρώτο Yamaha στον αγώνα, αν και από δορυφορική ομάδα!

Το βάθρο έκλεισε ο Andrea Iannone όπου κερδίζει το δεύτερο συνεχόμενο βάθρο για την Suzuki!

Ο Iannone έδωσε την μάχη του για την θέση του βάθρου με τον Petrucci που ειχε περάσει τρίτος για κάποιους γύρους, ενώ και ο Valentino Rossi προσπάθησε στους τελευταίους γύρους να μπει στην μάχη για το βάθρο!

Στην τετάρτη θέση  τερμάτισε ο Danilo Petrucci, με το πρώτο Ducati του αγωνα, μετά την πτώση των δυο εργοστασιακών οδηγών!

Στην 5η θέση ο Valentino Rossi που φάνηκε ότι δεν μπορούσε να ακολουθητέε τους κορυφαίους μπροστά, και στο μεγαλύτερο μέρος του αγωνα ήταν στην 8η θέση.

Την κορυφαία 6αδα έκλεισε άλλο ένα Ducati με τον Jack Miller που προσπάθησε και πέρασε μπροστά από τον Rossi άλλα δεν κατάφερε να αντισταθεί στην απάντηση του 9 φορές παγκόσμιου Πρωταθλητή!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Maverick Vinales  που ήταν ολοφάνερο πως δεν ειχε το ρυθμό των πρώτων και έδινε μάχες αρκετά ποιο πίσω, και στους 2 τελευταίους γύρους κατάφερε και πέρασε τον Alvaro Bautista, που τερμάτισε στην 8η θέση !

Στην 9η θέση τερμάτισε ο Franco Morbidelli, μπροστά από τον Mika Kallio τον δοκιμαστή οδηγό της KTM,  που τερμάτισε μπροστά από τους μονίμους οδηγούς της ίδιας ομάδας!

Την κορυφαία 12αδα έκλεισαν ο Pol Espargaro με KTM στην 11ξη θέση και ο Takaaki Nakagami στην 12η.

Απογοητευτική η εμφάνιση του κάτοχου της Pole position, Cal Crutchlow! Ο Βρετανός ενώ ήταν 4ος , στον 7ο γύρο ειχε πτώση, ξαναμπήκε στον αγωνα, άλλα στον 16ο γύρο ειχε και πάλι δεύτερη πτώση και εγκατέλειψε , ευτυχώς χωρίς να τραυματιστεί!

Πτώση ειχε και ο Alex Rins στον 5ο γύρο και ενώ ήταν στην 5η θέση! Πτώση είχε και ο Thomas Luthi, ενώ ο άτυχος Aleix Espargaro εγκατέλειψε μόλις στον 1ο γύρο με μηχανικό πρόβλημα της Aprilia!

O 9 φορές παγκόσμιος Πρωταθλητής Valentino Rossi σε αυτόν τον αγωνα έκανε ένα μοναδικό ρεκόρ, αφού συμπλήρωσε σε χιλιόμετρα μια πλήρη περιστροφή της γης (δείτε εδώ σχετικό άρθρο>> )