Motocross 2017

Αυλαία για το Πρωτάθλημα Motocross Νοτίου Ελλάδος

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ  ΔΙΑΘΛΗΣΗ: Αυλαία σημειώθηκε και για το Πρωτάθλημα MOTO CROSS Νοτίου Ελλάδος, στην Χαλκίδα.ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ στην μεγάλη κατηγορία (ΜΧ1) για δεύτερη φορά στην αθλητική καριέρα του στέφθηκε ο Βαλάντης Λαγούδης με KAWASAKI KXF 450 και χορηγούς (DK RACING PAPASTAMATIOU SHOP XIOS-BLUE STAR FERRIES), ένας αθόρυβος αθλητής που προτιμά να κάνει αισθητή την παρουσία του μόνο στους αγωνιστικούς χώρους.

Στον αγώνα αυτόν ο αθλητής του σωματείου: «ΔΙΑΘΛΗΣΗ», κατέλαβε την Πρώτη θέση στο πρώτο σκέλος και την δεύτερη στο δεύτερο σκέλος με αποτέλεσμα να διευρύνει ΚΑΙ την βαθμολογική απόσταση που τον χώριζε από τους διώκτες του.

Στην πολυπληθή ΜΧ OPEN, ο Ανέστης Χατζησταυρινός με ΥΑΜΑΗΑ YZF450 και χορηγούς (ΜΥΛΩΝΙΔΗΣΕΛΑΣΤΙΚΑ,ΜΟΤΟ ALFA GAS, Enzzo de Cuba, Tas), από τους λίγους αθλητές που παρότι δεν κάνει πρωταθλητισμό είναι πάντα αγωνιστικά παρών σε όλα τα αθλητικά δρώμενα, κατέλαβε την 19η θέση στον αγώνα απολαμβάνοντας το χόμπι του με τον καλύτερο τρόπο.

Μεγάλη έκπληξη για όλους ήταν και το ντεμπούτο σε αγώνες του μικρού αθλητή του σωματείου, Ταμβάκου Χρήστου, με ΚΤΜ 65 και χορηγούς (ΤΑΜΒΑΚΟΣ ΑΝΤ/ΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ-MADNESS MOTO ), ο οποίος στην πρώτη του συμμετοχή σε αγώνες κατέλαβε την 5η θέση και στα δυο σκέλη και ανέβηκε στο βάθρο, αφού ο πατέρας του και μέντορας του, του έδωσε τις σωστές βάσεις για να εξασφαλίσει ένα μέλλον λαμπρό.
Αξίζει δε να σημειωθεί ότι η μικρή κατηγορία στην οποία συμμετείχε ,φέτος ήταν άκρως ανταγωνιστική καθότι ο τίτλος κρίθηκε στο νήμα για αρκετούς ταλαντούχους αθλητές που σίγουρα θα πρωταγωνιστήσουν τα επόμενα χρόνια ανεβάζοντας τον πήχη και ως εκ τούτου το ίδιο το άθλημα..