23 April 2024
Dakar 2016Ανασκόπηση Ημέρας 2016

Dakar 2016. Ανασκόπηση 11ης Ειδικής – Νικητής ο Meo. Κοντά στον τίτλο ο Price. Τέλος για τον Goncalves.

Ολοκληρώθηκε η 11η ειδική έχοντας και πάλι, ποινές, τραυματισμούς, εγκαταλείψεις και ανακατατάξεις.

1. Antoine Meo (KTM) 5:19:08
2. Toby Price (KTM) + 00:00:18
3. Pablo Quintanilla (HUSQVARNA) +00:02:48

Τέλος το Dakar για τον άτυχο Paulo Goncalves
Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση το πρωί για τον λόγο ότι τα ελικόπτερα δεν είχαν φτάσει από το προηγούμενο βράδυ στο σημείο της εκκίνησης, αλλά και υπό την σκιά μιας βαριάς ποινής από την διοργάνωση στον Paulo Goncalves.

1918904_564425440392680_4051345518598734003_n
Paulo Goncalves

Ο λόγος της ποινής του Πορτογάλου
Με καθυστέρηση μάθαμε ότι ο λόγος ήταν ότι ο αναβάτης της Honda στην 9η ειδική, όταν είχε το πρόβλημα με την μοτοσυκλέτα του,  παρέμεινε περισσότερο από μία ώρα στο CP2 προσπαθώντας να επιδιορθώσει την τρύπα στο ψυγείο της Honda του, ενώ επιτρεπόταν να σταματήσει μόνο για 15 λεπτά.

Με την ποινή του αυτή, (που ακόμα και τώρα δεν έχουμε μάθει πόσο ακριβώς ήταν αφού όσα γράφτηκαν από την διοργάνωση και όσα βλέπουμε στο σύστημα, δεν συμβαδίζουν), ο Goncalves έχασε κάθε ελπίδα για μια θέση στο βάθρο.

goncalves

Τραυματισμός και εγκατάλειψη του Paulo Goncalves
Παρόλα αυτά ο Πορτογάλος ξεκίνησε τον αγώνα του όμως η ατυχία που τον ακολουθει φέτος δεν σταμάτησε εκεί. Μετά από περίπου 100 χιλιόμετρα ειδικής σταματήσαμε να τον βλέπουμε στο σύστημα χρονομέτρησης και λίγο αργότερα ήρθε η επίσημη επιβεβαίωση από την HRC Honda η οποία έλεγε ότι Paulo Gonçalves είχε μια σκληρή πτώση μετά το WP2, τον παρέλαβε ελικόπτερο και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.

Στο προφίλ του στα social media μάλιστα διαβάσαμε ότι ο αναβάτης βρέθηκε αναίσθητος από την ομάδα διάσωσης, όμως επίσημη επιβεβαίωση γι’αυτό δεν υπάρχει και αναμένουμε περισσότερες πληροφορίες.

MEO
Antoine Meo

Πρώτη Νίκη για τον Antoine Meo
Μετά από αυτές τις εξελίξεις, στο αγωνιστικό κομμάτι, σε μεγάλη μέρα βρέθηκε ο Antoine Meo ο οποίος πήρε την δεύτερη φετινή του νίκη βγήκε προσωρινός νικητής στην μάχη για την τρίτη θέση του βάθρου που έχει ξεκινήσει με τους Quintanilla και Benavides.

Διακοπή αγώνα
Για άλλη μια φορά είχαμε διακοπή του αγώνα από την διοργάνωση.
Μπορεί οι κορυφαίοι αναβάτες να έφτασαν στον τερματισμό της ειδικής όμως οι περισσότεροι αναβάτες βρίσκονται στα μισά της διαδρομής ακόμα. Με τις καιρικές συνθήκες να δυσκολεύουν τη κατάσταση λόγο της υπερβολικής ζέστης που επικρατεί, ο αγώνας διεκόπη στο CP2.
Μια ανάρτηση στην σελίδα του Dakar επικυρώνει τις θέσεις για τους κορυφαίους αναβάτες στον τερματισμό της ειδικής, παρά που ο αγώνας που διακόπηκε στο CP2, όμως κρατάμε τις επιφυλάξεις μας γιατί μπορεί να ανακαλέσουν την απόφαση αυτή, (δυστυχώς η ενημέρωση από την διοργάνωση δεν είναι και η καλύτερη)

Έχοντας ξεκινήσει την ημέρα το πρωί με 1’15” πίσω από τον Pablo Quintanilla, ο αναβάτης της ΚΤΜ ήταν σήμερα 2’48” ποιο γρήγορος από τον Χιλιανό με αποτέλεσμα, να έχει πλέον στην γενική κατάταξη ένα προβάδισμα 1’33” παρόλο που όπως δήλωσε είχε μια μικρή πτώση πριν το πρώτο σημείο ανεφοδιασμού.

Αλλά δεν είναι μόνο αυτό που κάνει σημαντική την σημερινή του νίκη αφού εκμεταλλευόμενος την όχι τόσο καλή απόδοση του Σλοβάκου, Stefan Svitko που ολοκλήρωσε την μέρα στην 7η θέση με 12’29 πίσω από τον νικητή, ο Antoine Meo απέχει τώρα μόνο 8’23” από τον Σλοβάκο στη γενική κατάταξη, έτσι έχει ελπίδες ακόμα και για την δεύτερη θέση του βάθρου.

Toby Price
Toby Price

O πρωτοπόρος της γενικής κατάταξης Toby Price με μόλις δυο ακόμα ειδικές να απομένουν, το αναμενόμενο θα ήταν να δούμε σήμερα να έχει μια ποιο συντηρητική οδήγηση για να διαφυλάξει την πρωτιά. Αντιθέτως ο αναβάτης της ΚΤΜ συνεχίζει με αμείωτο ρυθμό τον αγώνα του σημειώνοντας τον δεύτερο ταχύτερο χρόνο της ημέρας με μόλις 18 δευτερόλεπτα από τον team-mate του.

Ο Αυστραλός ήταν σε πολύ καλή μέρα σήμερα και ένιωθε ικανός να εξασφαλίσει την κατάκτηση του Rally Dakar 2016 από τώρα, συνέχισε δυνατά διευρύνοντας την διαφορά του στην γενική κατάταξη από τον 2ο Stefan Svitko στα 35 λεπτά και ξεκαθάρισε ποιος είναι ο ηγέτης του Dakar 2016.

Pablo Quintanilla

Τρίτος της ημέρας αναδείχτηκε ο μονομάχος της Husqvarna, Pablo Quintanilla, ο οποίος όμως αναγκάστηκε να παραχωρήσει την τρίτη θέση του στην γενική κατάταξη στον Meo όπως αναφέραμε ποιο πάνω. Ο μοναδικός αναβάτης που έχει απομείνει για την επίσημη ομάδα της Husqvarna, όπως σχολίασε μετά το τέλος του αγώνα, είχε προβλήματα με το πίσω φρένο και δυσκολευόταν να σταματήσει την μοτοσυκλετα του και να την τοποθετεί στην σωστή γραμμή κάθε φορά.

7GNRXWJZ6XXN2DSJAMCZ
Helder Rodrigues

Η σημερινή ειδική ήταν αρκετά καλή για την Yamaha αφού ο αναβάτης της μεγάλης ομάδας, Helder Rodrigues τερμάτισε στην 4η θέση ενώ ο η αποκάλυψη της ομάδας, ο νεαρός Van Beveren ολοκλήρωσε την μέρα του στην 5η θέση.

Kevin Benavides

Ο Kevin Benavides, που πλέον όλες οι ελπίδες της Honda έχουν πέσει πάνω του, αντιμετώπισε κάποια προβλήματα σήμερα με την πλοήγηση του αφού λίγο μετά το CP3, πάρει λάθος κατεύθυνση. Ο Αργεντινός ευτυχώς επέστρεψε στην σωστή διαδρομή και τερμάτισε στην 6η θέση, έχασε όμως πολύτιμα λεπτά που τον κράτησαν πίσω στην μάχη για την τρίτη θέση της γενικής κατάταξης.

Stefan Svitko

Ο ατρόμητος Σλοβάκος Stefan Svitko, στο δεύτερο μισό της σημερινής ειδικής αντιμετώπισε προβλήματα και μείωσε τον ρυθμό του τερματίζοντας στην 7η θέση. Η μεγάλη σταθερότητα που είχε τις προηγούμενες μέρες, τον κρατά γερά στην 2η θέση της γενικής κατάταξης. Όμως τα πολύτιμα λεπτά που έχασε σήμερα μεγάλωσαν την διαφορά του από τον πρωτοπόρο Toby Price, και παράλληλα μειώθηκε η διαφορά του από διώκτες του Antoine Meo και Pablo Quintanilla στα 8 και 10 λεπτά αντίστοιχα.

VAN BEVEREN
VAN BEVEREN ADRIEN

Η αποκάλυψη της ημέρας σήμερα ήταν ο Αμερικανός 24χρονος Ian Blythe της Rally PanAm Team που τρέχει με KTM 450 Rally Replica ενώ για την εργοστασιακή ομάδα της ΚΤΜ ο Jordy Viladoms, που ομολογουμένως δεν ήταν η χρονιά του φέτος, ολοκλήρωσε την μέρα στην 9η θέση μπροστά από τον Farres Guell που έκλεισε την κορυφαία δεκάδα.

SANZ LAIA
Laia Sanz

Η Ισπανίδα Laia Sanz τερμάτισε στην 21η θέση, μένοντας στην 16η θέση της Γενικής.

QUAD

Ο Alejandro Patronelli ήταν ο ταχύτερος της ημέρας με 59 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Brian Baragwanath και 1’16” διαφορά από τον αδελφό του Marcos όμως οι χρόνοι αυτοί καταγράφηκαν στο CP4 (μετά από 396 χιλιόμετρα).

11-STAGE-DAKAR-2016-quad

Εάν αυτές οι διαφορές επικυρωθούν, ο αγώνας αποκτά ιδιαίτερο ενδιαφέρον αφού φέρνει και πάλι κάποιες ισορροπίες, με τον Alejandro θα είναι μόλις 18 δευτερόλεπτα πίσω από τον αδελφό του. Αυτό ίσως το μάθουμε αύριο αφού ακόμα και το Stage Report της σελίδας του Rally Dakar  δεν αναφέρει ποιοι χρόνοι ισχύουν και αναμένονται οι αποφάσεις των αγωνοδικών.