Dakar 2017, Ανασκόπηση 2ης ημέρας, Νικητής ο Toby Price

Stage 2 | 3 Ιανουαρίου | Resistencia -> San Miguel de Tucuman| Ειδική: 275χλμ | Σύνολο: 803χλμ

1. Toby Price – 2. Matthias Walkner (+ 3’22 “)  – 3. Paulo Gonçalves (+ 3’51)
Ο πρωταθλητής του 2016 καθ ‘ οδόν για να υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Με μια επίδειξη δύναμης από τον Toby Price έκλεισε η δεύτερη μέρα με τους αναβάτες να διασχίζουν την απόσταση των 803χλμ συνολικά μεταξύ Resistencia και San Miguel de Tucuman.

Από την 17η χθεσινή του θέση, σήμερα ο Αυστραλός πρωταθλητής του 2016 απάντησε με μια  πειστική νίκη στην ειδική των 275χλμ, τερματίζοντας με προβάδισμα 3’22 μπροστά από τον Matthias Walkner και 3’51 μπροστά από τον Paulo Goncalves.
«Ήταν μια πολύ, πολύ γρήγορη ειδική σήμερα, αλλά χωρίς πλοήγηση. Ήταν μια πολύ κουραστική μέρα: είχαμε μια 274-χιλιομέτρων ειδική και είμαστε στους 38 ή 40° C αυτή τη στιγμή. Άλλη μια νίκη! Δεν μπορώ να παραπονεθώ πήγαν όλα εντάξει. Είναι νωρίς ακόμα.» δήλωσε μεταξύ άλλων ο Toby Price και συνέχισε «Ήταν πραγματικά τρελό. Υπήρχαν πολλές αγελάδες. Ήταν πραγματικά δύσκολο να έρχονται μέσα από όλη εκείνη τη σκόνη. Όλα είναι καλά και είμαι έτοιμος για την αυριανή ημέρα.»

O Matthias Walkner τερματισε στην 2η θέση της σημερινής δεύτερης ειδικής, αφού για αρκετό διάστημα ήταν ο ταχύτερος. Παρόλα αυτά δεν κατάφερε να παραμείνει ταχύτερος από τον ομόσταυλό του!

Ο Paulo Goncalves κατάφερε να τερματίσει στην 3η θέση τελικά. Ο Πορτογάλος έκανε το δεύτερο καλύτερο χρόνο στο CP1, με 12 δευτερόλεπτα πίσω από τον νεαρό ομόσταυλό του Αμερικανό Ricky Brabec.

4ος ο Xavier de Soultrait, που επιβεβαίωσε την εξαιρετική φόρμα που έδειξε χθες με άλλη μια καλή εμφάνιση σήμερα. Ο Γάλλος της Yamaha πέρασε την τελική γραμμή μόλις 44 δευτερόλεπτα πίσω από τον Matthias Walkner, δίνοντας του μια καλή βάση στην 5η θέση της γενικής κατάταξης. Ο de Soultrait και σήμερα, 2η μέρα, παραμένει ο κορυφαίος αναβάτης με Yamaha!

Στην 5η θέση τερματισε ο Sam Sunderland, αφού δεν μπόρεσε να μείνει κοντά στους άλλους δυο αναβάτες της ομάδας του. Ο Άγγλος με αυτή την θέση έφερε μια ακόμα KTM , μαζί με τις άλλες δυο των Price και Walkner στην κορυφαία τετράδα της γενικής κατάταξης.

Ο περσινός 3ος του Dakar, Pablo Quintanilla σήμερα τερματισε στην 6η θέση πολύ κοντά στους δυο οδηγούς μπροστά το, ανεβαίνοντας έτσι στην 6η θέση της γενικής. Ο Quintanilla πέρασε σε ορισμένα κομμάτια της ειδικής σε καλύτερη θέση από την 6η που τερματισε!

Ο Stefan Svitko τερματίζει στην 7η θέση, αρκετά κοντά με τους πρωτοπόρους, έχοντας κάνει μια πολύ καλή εμφάνιση. Στο CP1 της ειδικής πέρασε με τον τρίτο καλύτερο χρόνο πίσω από τον Walkner και Barreda. Ο Svitko καλείτε να υπερασπιστεί την 2η θέση που κατέκτησε πέρυσι στο Dakar!

Ο Ricky Brabec που ξεκίνησε δεύτερος σήμερα, τερμάτισε τελικά στην 8η θέση, παρόλο που στο CP1 πέρασε πρώτος! και το αμερικανικό, ο οποίος ξεκίνησε 3 λεπτά μετά ο Ισπανός, έχει κάνει ήδη περισσότερο από δύο λεπτά για αυτόν, η οποία είναι μια λεπτή απόδοση από τον rookie στο εργοστάσιο του Honda.

10ος ο Joan Barreda,  που πέρασε τρίτος στο CP3.

Ο Juan Pedrero που ξεκινησε πρώτος σήμερα τερματισε τελικά στην 15η θέση.

Quad- Κατάταξη 2ης ημέρας Μοτοσυκλέτες- Γενική κατάταξη Μοτοσυκλέτες- Κατάταξη 2ης ημέρας Quad- Γενική κατάταξη Quad- Φωτογραφίες

Δείτε τα VIDEO με στιγμιότυπα της δεύτερης ημέρας >>>

ΑΥΡΙΟ 3η ήμερα Τετάρτη, 4 Ιανουαρίου θα έχει την διαδρομή SAN MIGUEL DE TUCUMÁN – SAN SALVADOR DE JUJUY με Συνολικά 780 χιλιόμετρα και Ειδική διαδρομή των 364 χιλιόμετρων

Η αύξηση της θερμοκρασίας και το υψόμετρο θα συνοδεύσει μια δραστική αλλαγή του τοπίου. Με τα πρώτα off-road κομμάτια, οι αναβάτες και τα πληρώματα θα μπουν στην πρώτη πραγματική δοκιμασία από την άποψη της αντοχής!

Δείτε αναλυτικά την Γενική Κατάταξη & την Κατάταξη Ημέρας Μοτοσυκλετών και Quad του Dakar 2017