19 April 2024
BMU - National ChampionshipsΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

Εξαιρετικός ο Γιάννης Περιστεράς #41 στην Vallelunga

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ: Ο Τίτλος αυτού του δελτίου τύπου είναι το σχόλιο του γνωστού οδηγού του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Alex De Angelis, που χαρακτήρισε εξαιρετική την επίδοση και την απόδοση του 15χρονου Έλληνα οδηγού στον τελευταίο Αγώνα του Ιταλικού Πρωταθλήματος CIV, στην κατηγορία Supersport 300 με Yamaha R3, ο οποίος έγινε στην πίστα της Βαλενούνγκα, κοντά στην Ρώμη.

Με τον άστατο καιρό να φέρνει βροχή και μετά να στεγνώνει την πίστα, στις Κατατακτήριες Δοκιμές, ο Γιάννης Περιστεράς (που είχε δύο πτώσεις στο βρεγμένο) ξεκίνησε από την 29η θέση. Η εκκίνηση του Έλληνα οδηγού ήταν καλή κι βρέθηκε στην 18η θέση μετά τις πρώτες στροφές, όμως ένα κτύπημα από άλλον οδηγό που ήρθε από πίσω, έστειλε τον Περιστερά και πάλι στην 29η θέση, από όπου ξεκίνησε μια φοβερή προσπάθεια, καταφέρνοντας να κάνει 17 προσπεράσματα και να βρεθεί στον τελευταίο γύρο να δίνει τη μάχη με τον ομόσταυλό του Ντιέγκο Παλαντίνο, που τερμάτισε 11ος. Η 12η θέση και η 2η ανάμεσα στους λίγους 15χρονους που συμμετέχουν στην κατηγορία με ανώτερο όριο τα 27 χρόνια, ήταν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Επιπρόσθετα, παρά τα συνεχή προσπεράσματα ο Γιάννης Περιστεράς βελτίωσε σημαντικά το χρόνο ταχύτερου γύρου και με 1’52.762 ήταν 1.8” ταχύτερος από την προηγούμενη ημέρα που ακόμη μάθαινε την πίστα.

Όλη αυτή η προσπάθεια εντυπωσίασε τον Alex De Angelis που κοιτώντας την τηλεμετρία του Έλληνα οδηγού, είπε ότι αν ξεκινούσε λίγο πιο μπροστά, μπορούσε να δώσει τη μάχη για μια καλή θέση στη δεκάδα.

Ο Περιστεράς, παρά το ότι δεν συμμετείχε στους δύο πρώτους από τους οκτώ Αγώνες του CIV, πήρε την 25η θέση στη βαθμολογία ανάμεσα σε 40 οδηγούς που συμμετείχαν, από τους οποίους βαθμολογήθηκαν μόνο οι 33.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΣ

Έκανα την τέλεια εκκίνηση και κέρδισα πάνω από δέκα θέσεις στις πρώτες στροφές, όμως ένα κτύπημα στο πίσω μέρος της μοτοσυκλέτας μου από έναν οδηγό που είχε προσπεράσει, με έστειλε στην τελευταία θέση. Είχα όμως πολύ καλή αίσθηση από την R3 μου και άρχισα μια σειρά από προσπεράσματα και έφτασα στον 10ο γύρο 14ος. Στους δύο τελευταίους γύρους τα έδωσα όλα, πέρασα δύο ακόμη οδηγούς και έφτασα δίπλα στον Παλαντίνο, αλλά δεν κατάφερα να τον περάσω.

Είμαι ευχαριστημένος από την οδήγησή μου σήμερα και θέλω να ευχαριστήσω τους μηχανικούς της ομάδας, τον πατέρα μου, αλλά και όλους όσους μας υποστήριξαν στη διάρκεια αυτής της δύσκολης χρονιάς.”

Την προσπάθεια υποστηρίζουν οι: REPSOL Petrolmak S.A., Yamaha ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ, Γαλακτοποιήματα Πάτσης, Akrapovic, DNA Filters, TECNO MOTO Performance, SHOEI, KARASSULIS International Transport, Rider Repair Graphics, Peristeras Tyres, Pirelli – INTRAMOTO.