17 June 2024
MotoGP 2024

Φοβερή νίκη Bagnaia στην Catalunya με Martin και Marquez στο βάθρο ενός συναρπαστικού αγώνα – Αποτελέσματα

Αγώνας με πολλές προσπεράσεις και μάχες στο κόκκινο με την Ducati να κάνει για άλλη μια φορά το βάθρο κόκκινο με τρία Ducati.

Νικητής του αγώνα ο εκπληκτικός Pecco Bagnaia που έκανε ένα πολύ ψύχραιμο αγώνα και με πολύ καλό σχεδιασμό δεν άφησε τίποτα στην τύχη και παρόλο που έχασε μερικές μάχες, είχε τελικά απαντήσεις για όλους και κατάφερε να περάσει την γραμμή τερματισμού πρώτος, παίρνοντας την καρό σημαία για πρώτη φορά στην πίστα της Catalunya, την τρίτη της σεζόν, την 21η στο MotoGP και την 31η στην καριέρα του!

Στην 2η θέση τερμάτισε ο Jorge Martin που ξεκίνησε από την 7η θέση και με καλύτερη εκκίνηση και απόδοση σήμερα, κατάφερε να φτάσει στην κορυφη και να οδηγήσει τον αγώνα για αρκετούς γύρους, αλλα χωρίς τελικά να καταφέρει να αντισταθεί στην επίθεση του Bagnaia και να αναγκαστεί να περιοριστεί στην 2η θέση.

Τρίτο σκαλί του βάθρου για έναν σπουδαίο Marc Marquez, ο οποίος, όπως χθες, ήταν ο συγγραφέας μιας τρελής επιστροφής. Ο οκτώ φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, που ξεκίνησε από την πέμπτη σειρά και την 14η θέση, ανέκαμψε γύρο με γύρο και τελικά ξεπέρασε τον Aleix Espargarò με την Aprilia, στον τελευταίο του αγώνα στην έδρα του στη Βαρκελώνη.

Ο Marquez συνεχίζει να απολαμβάνει μια νέα σεζόν με τρελό κέφι και όρεξη, φέρνοντας αποτελέσματα και επιδόσεις που κάνεις δεν πίστευε πως θα ξαναδεί από αυτόν τον οδηγό μετα την τετράχρονη οδύσσεια που πέρασε!

Στην 4η θέση τελικά τερμάτισε ο Aleix Espargaro στον τελευταίο του αγώνα σε αυτή ην πίστα, αποχαιρετώντας την καριέρα του, αφού από του χρόνου δεν θα είναι πλέον αγωνιζόμενος!

Ο Fabio di Giannantonio, τερμάτισε 5ος , μπροστά από τον Raul Fernandez που και σήμερα έκανε ένα καλό αγώνα, αλλα αυτή την φορά χωρίς λάθος και πέρασε την γραμμή τερματισμού κλείνοντας την πρώτη εξάδα!

Στην 7η θέση η δεύτερη Ducati Gresini του Alex Marquez, μπροστά από την KTM του Brad Binder και την πρώτη ιαπωνική μοτοσυκλέτα, τη Yamaha YZR-M1 του Fabio Quartararo. Το Top Ten έκλεισε ο Miguel Oliveira με την 2η Aprilia Trackhouse.

Στους βαθμούς επίσης τερμάτισαν ο Marco Bezzecchi (Ducati VR46 Racing Team) ενδέκατος, ο Maverick Vinales (Aprilia) που δεν ήταν ποτέ ανταγωνιστικός στην έδρα του, ο πρωτάρης Pedro Acosta, ο οποίος έπεσε στα πρώτα στάδια του αγώνα ενώ πάλευε για τη πρώτη θέση και μετά από μια φοβερή επιστροφή και τρομερή οδήγηση τερμάτισε μέσα στους βαθμούς στην 13η θέση μπροστά από τα Honda των Takaaki Nakagami (LCR) και Joan Mir (Repsol).

Η κατάταξη βλέπει τον Μάρτιν να συνεχίζει να κυριαρχεί με 155 βαθμούς στην κορυφη, 39 περισσότερους από τον Bagnaia και 41 περισσότερους από τον Marc Marquez.