22 July 2024
MotoGP 2022

Moto2: Ο Celestino Vietti κέρδισε την Pole Position στο Qatar – Αποτελέσματα

Ο Celestino Vietti κατέκτησε την pole του Grand Prix του Κατάρ, του πρώτου γύρου του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Moto2 για το 2022.

Ήταν η πρώτη pole position της καριέρα του για τον οδηγό της Mooney VR46 Racing Team, Celestino Vietti, χάρη στο χρόνο 1: 59.082 και χάρη στην ακύρωση του χρόνου του Sam Lowes (Marc VdS) που τον έφερε τελικά να είναι τρίτος!

Στην δεύτερη θέση της πρώτης σειράς θα είναι ο εξαιρετικός Tony Arbolino (Marc VdS).

Ο Filip Salac (Gresini) ανοίγει τη δεύτερη σειρά στην 4η θέση μπροστά από τον Ai Ogura (Honda Asia) και τον Augusto Fernandez (KTM Ajo), που έκλισε την κορυφαία εξάδα!

Έβδομη θέση για τον Jake Dixon (GASGAS) μπροστά από τον Fermin Aldeguer (SpeedUp) και τον Aron Canet (Flexbox) που συμπλήρωσε την τρίτη σειρά εκκίνησης.

Ο Pedro Acosta (KTM Ajo) συμπληρώνει την πρώτη δεκάδα, ενώ ο Ισπανός πρωταθλητής της Moto3 2021, είχε μια πτώση λίγα λεπτά πριν την καρό σημαία και ενώ ήταν σε γρήγορο γύρο που δεν τον άφησε να παλέψει για την pole!