25 April 2024
MotoGP 2021

Moto2: Ο Remy Gardner κέρδισε τον αγώνα στο Portimao 2

Ο Remy Gardner ήταν ο νικητής του Grand Prix του Algarve στην κατηγορία Moto2, για 17ο και προτελευταίο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2021.

Ο ηγέτης της βαθμολογίας που ξεκίνησε από την πρώτη σειρά είχε τον ρυθμό που χρειαζόταν για ολόκληρο τον αγώνα, ξεπερνώντας κάθε εμπόδιο που βρέθηκε μπροστά του και πήρε την νίκη μπροστά από τον ομόσταυλό του και κύριο αντίπαλο του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, Raul Fernandez.

Έτσι ο τίτλος θα κριθεί στη Βαλένθια, με τον Αυστραλό οδηγό να έχει προβάδισμα 23 βαθμών έναντι του Raul Fernandez.

Το βάθρο συμπλήρωσε ο Sam Lowes , που προσπάθησε και έφτασε κοντά στην δεύτερη θέση, αλλά τελικά έπρεπε να αρκεστεί στην τρίτη θέση.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Aron Canet (Aspar), μπροστά  από τους Cameron Beaubier (American Racing) και Celestino Vietti (Sky Racing Team VR46), που έκλεισε την κορυφαία εξάδα.

Έβδομη θέση για τον Jorge Navarro (Speed ​​Up) που τερματίσει μπροστά από τον Marco Bezzecchi (Sky Racing Team VR46), οπού στους πρώτους γύρους ήταν 3ος , ενώ πέρασε και τον  Gardner και έμεινε για μερικούς γύρους στην 2η θέση, άλλα δεν άντεξε τον ρυθμό και υποχώρησε στην 8η θέση.

Ο Augusto Fernandez (Marc VdS) τερμάτισε στην 9η θέση, μπροστά από τον Marcel Schrotter, που συμπλήρωσε την πρώτη δεκάδα.