Moto2 : O Viñales κερδίζει τον συγκλονιστικό δεύτερο γύρο!!

Ο δεύτερος αγώνας της χρονιάς στο Red Bull Grand Prix of the Americas είδε τον Maverick Viñales (Pons HP 40) να παίρνει τη νίκη στη δεύτερη εμφάνισή του στην Moto2, με τον Esteve Rabat (Marc VDS Racing Team) στην δεύτερη θέση και τον Dominique Aegerter (Technomage carXpert) στην τρίτη.

Maverick

Μετά την έναρξη του αγώνα προκλήθηκε ένα χάος στην πρώτη στροφή, μετά από μια συντριβή με έξι εμπλεκόμενους αναβάτες, τους Josh Herrin (AirAsia Caterham Moto Racing) , Mattia Pasini (NGM Forward Racing), Axel Pons (AGR Team), Nico Terol (Mapfre Aspar Team Moto2), Sam Lowes (Speed ​​Up) και Luis Salom (Pons HP 40) με τους Herrin , Terol και Salom να είναι οι μόνοι που μπόρεσαν να συνεχίσουν τον αγώνα.

_ds-_s5d8114_original

Ο περσινός Παγκόσμιος Πρωταθλητής της Moto3, Maverick Viñales, μετά από μια άψογη οδήγηση ξεκινώντας από την έκτη θέση στο grid, και αρκετές μάχες, διέσχισε τη γραμμή του τερματισμού με διαφορά τεσσάρων δευτερολέπτων από τον Esteve Rabat που πήρε την δεύτερη θέση.

40vinales_ds-_s1d9161_original

Ο Dominique Aegerter ανέβηκε στην τρίτη θέση του βάθρου με ακόμη τρία δευτερόλεπτα διαφορά, ενώ ο Xavier Simeon (Federal Oil Gresini Moto2) που για αρκετό διάστημα οδήγησε την κούρσα, είχε μια πτώση μόλις στον προτελευταίο γύρο.

05zarco_ds-_s1d3769_original

Επίσης πτώση είχε και ο Johann Zarco (AirAsia Caterham Moto Racing) μόλις στο δεύτερο γύρο , όπως και ο Julian Simon (Italtrans Racing Team), αν και ο τελευταίος μπόρεσε να συνεχίσει τον αγώνα καταλήγοντας στην 23η θέση.

_ds-_s1d3751_original

Ο σημερινός αγώνας ήταν πραγματικά ο αγώνας των πτώσεων, πάνω από δέκα, με οκτώ αναβάτες να μην ολοκληρώνουν τον αγώνα μεταξύ των οποίον ήταν και οι Louis Rossi (SAG Team), Lorenzo Baldassarri (Gresini Moto2) και Jonas Folger (AGR Team), αν και ευτυχώς χωρίς κάποιο σοβαρό τραυματισμό.

22samlowes_ds-_s1d2457_original

Πίσω από την πρώτη τριάδα, ο Mika Kallio (Marc VDS Racing Team) έχασε το βάθρο με διαφορά λίγο περισσότερο από ένα δευτερόλεπτο, μπροστά από τον Simone Corsi (NGM Forward Racing) και τον Thomas Luthi (Interwetten Paddock Moto2).

Οι Anthony West (QMMF Racing Team), Alex De Angelis (Tasca Racing Moto2) και το δίδυμο της Tech 3, Marcel Schrötter και Ricard Cardus ολοκλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΑ στο Austin

Pos. Points Num. Rider Nation Team Bike Km/h Time/Gap
1 25 40 Maverick VIÑALES SPA Pons HP 40 Kalex 151.3 41’31.520
2 20 53 Esteve RABAT SPA Marc VDS Racing Team Kalex 151.1 +4.009
3 16 77 Dominique AEGERTER SWI Technomag carXpert Suter 150.9 +7.323
4 13 36 Mika KALLIO FIN Marc VDS Racing Team Kalex 150.8 +8.590
5 11 3 Simone CORSI ITA NGM Forward Racing Forward KLX 150.7 +9.934
6 10 12 Thomas LUTHI SWI Interwetten Paddock Moto2 Suter 150.3 +16.987
7 9 95 Anthony WEST AUS QMMF Racing Team Speed Up 150.2 +17.561
8 8 15 Alex DE ANGELIS RSM Tasca Racing Moto2 Suter 150.2 +18.948
9 7 23 Marcel SCHROTTER GER Tech 3 Tech 3 150.1 +19.720
10 6 88 Ricard CARDUS SPA Tech 3 Tech 3 149.8 +24.552
11 5 30 Takaaki NAKAGAMI JPN IDEMITSU Honda Team Asia Kalex 149.6 +28.463
12 4 54 Mattia PASINI ITA NGM Forward Racing Forward KLX 148.7 +43.955
13 3 4 Randy KRUMMENACHER SWI IodaRacing Project Suter 148.7 +44.344
14 2 11 Sandro CORTESE GER Dynavolt Intact GP Kalex 148.6 +45.666
15 1 55 Hafizh SYAHRIN MAL Petronas Raceline Malaysia Kalex 148.4 +49.291
16 22 Sam LOWES GBR Speed Up Speed Up 148.3 +51.154
17 21 Franco MORBIDELLI ITA Italtrans Racing Team Kalex 148.2 +51.331
18 25 Azlan SHAH MAL IDEMITSU Honda Team Asia Kalex 148.2 +51.683
19 49 Axel PONS SPA AGR Team Kalex 148.2 +52.113
20 45 Tetsuta NAGASHIMA JPN Teluru Team JiR Webike TSR 147.6 +1’02.103
21 97 Roman RAMOS SPA QMMF Racing Team Speed Up 147.6 +1’02.346
22 10 Thitipong WAROKORN THA APH PTT The Pizza SAG Kalex 147.5 +1’03.495
23 60 Julian SIMON SPA Italtrans Racing Team Kalex 147.5 +1’04.944
24 70 Robin MULHAUSER SWI Technomag carXpert Suter 147.2 +1’09.941
25 8 Gino REA GBR AGT REA Racing Suter 146.6 +1’20.330
26 81 Jordi TORRES SPA Mapfre Aspar Team Moto2 Suter 145.8 +1’33.781
Not Classified
19 Xavier SIMEON BEL Federal Oil Gresini Moto2 Suter 150.9 2 Laps
18 Nicolas TEROL SPA Mapfre Aspar Team Moto2 Suter 146.2 3 Laps
96 Louis ROSSI FRA SAG Team Kalex 146.6 11 Laps
2 Josh HERRIN USA AirAsia Caterham Caterham Suter 145.6 14 Laps
94 Jonas FOLGER GER AGR Team Kalex 148.4 15 Laps
7 Lorenzo BALDASSARRI ITA Gresini Moto2 Suter 147.2 16 Laps
5 Johann ZARCO FRA AirAsia Caterham Caterham Suter 121.0 17 Laps
Not Finished 1st Lap
39 Luis SALOM SPA Pons HP 40 Kalex 0 Lap

 

Related Posts