MotoGP 2016

Moto3: Ο Binder κλείνει με νίκη την χρονιά στην Βαλένθια

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε μια φανταστική χρονιά για τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή του 2016, Brand Binder.

binderΟ Brad Binder (Red Bull KTM Ajo) έκλεισε την καριέρα του στην κατηγορία Moto3 με ένα απίστευτο αγώνα και μια φοβερή νίκη, αφού στον 2ο γύρο βρέθηκε στην 22η θέση.  Ο Joan Mir (Leopard Racing) κέρδισε την 2η θέση και ένα ακόμη βάθρο που του χάρισε τον τίτλο του Rookie της χρονιάς στην Moto3, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Andrea Migno.

Ο Aron Canet που είχε κερδίσει την pole position δεν μπόρεσε να ξεκινήσει και τελικά πήρε εκκίνηση από το pitlane αφήνοντας τους Bastianini και Binder μόνους στην πρώτη γραμμή εκκίνησης. Στη συνέχεια, ο Francesco Bagnaia και Rodrigo είχαν πτώση, ενώ ο Binder βρέθηκε στην 22η θέση στον 2ο γύρο!

binder2Την 4η θέση τελικά κέρδισε ο Bastianini, μπροστά από τους Fabio Di Giannantonio και Juanfran Guevara που έκλεισε την κορυφαία εξάδα!

Ο Jakub Kornfeil τερματισε στην 7η θέση, μπροστά από τον Philipp Oettl που πήρε μέσα στο σπίτι  του μια 8η θέση, μπροστά από τον τοπικό ήρωα Jorge Navarro, ο οποίος αφήνει την Moto3 μετά την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα!

Την κορυφαία δεκάδα έκλεισε ο Jorge Martin, μπροστά από τους Raul Fernandez και τον μικρό αδελφό του Παγκόσμιου πρωταθλητή, Darryn Binder, που ολοκλήρωσαν την πρώτη δωδεκάδα.