27 April 2024
MotoGP 2016

Moto3: O Brand Binder κερδίζει στο Silverstone σε έναν εκπληκτικό αγώνα

Άλλον ένα εκπληκτικό αγώνα τη κατηγορίας Moto3 ειχαμε σήμερα στο στεγνό Silverstone,με νικητή τον εκπληκτικό Brand Binder!

bbΟ Brand Binder πήρε μια εκπληκτική νίκη αφού πρώτα πάλεψε για 17 γύρους μέσα σε ένα τρενάκι 12 οδηγών, και με την κορυφή να αλλάζει θέσεις συνεχώς και σε κάθε γύρο, προσφέροντας θέαμα που μονό αυτή η μικρή κατηγορία μπορεί να δώσει!

Ο Francesco Bagnaia τερματισε 2ος , χωρίς να καταφέρει να μετατρέψει την pole position που είχε σε νίκη, κάτι φοβερά δύσκολο στην Moto3, αφού για τις θέσεις στο βάθρο έδωσαν πάνω από 7 οδηγοι που γυρνούσαν στο ίδιο δευτερόλεπτο με τον νικητή! Ο Francesco Bagnaia οδήγησε για αρκετούς γύρους τον αγώνα αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Binder , ενώ κέρδισε την 2η θέση στις τελευταίες στροφές σπάζοντας το 1-2 της Red Bull KTM Ajo.

3-7Το βάθρο συμπλήρωσε ο ομόσταυλός του νικητή, ο Ολλανδός Rookie Bo Bendsneyder, που έχασε την μονομαχία με τον Bagnaia. Ο Ολλανδός κέρδισε το πρώτο του βάθρο μέχρι σήμερα. Ο Bendsneyder είναι ο πρώτος ολλανδός που παίρνει βάθρο από το Assen το 1994.

Navaro---MignocΜε την νίκη του αυτή ο Brand Binder απομακρύνετε στην βαθμολογία από τον δεύτερο Navaro που είχε πτώση δυο μόλις γύρους πριν τον τερματισμό και ενώ οδήγησε τον αγώνα για κάποιους γύρους, παρόλο που ξεκίνησε από την 18η θέση.