3 July 2024
MotoGP 2022

Moto3: Ο Dennis Foggia κέρδισε το Grand Prix του Misano – Αποτελέσματα

Ο Dennis Foggia κέρδισε το Grand Prix του San Marino στην κατηγορία Moto3, για τον 14ο γύρο του MotoGP 2022 που έγινε στην πίστα Misano World Circuit Marco Simoncelli.

Ένας αγώνας που μας έχει συνηθίσει η κατηγορία με πολύ θέαμα, μάχες και ανατροπές μέχρι την καρό σημαία!

Ο Dennis Foggia πάλεψε με τον Izan Guevara (GasGas Aspar) που είναι ο νέος ηγέτης της παγκόσμιας κατάταξης, απαντώντας υπερ. του σε κάθε επίθεση του Ισπανού αναβάτη.

Για τον Dennis Foggia, αυτή είναι η τρίτη συνεχόμενη νίκη στην πίστα του Misano.

Στο βάθρο μετά από έναν αγώνα χωρίς φραγμούς ανέβηκαν τελικά, ο Jaume Masia (KTM Red Bull Ajo) στην 2η θέση και ο Guevara στην 3η θέση ενώ ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα στην 1η και 2η θέση, βρέθηκε στο τέλος στην 4η θέση και κατάφερε και προσπέρασε τον poleman Deniz Oncu (KTM Tech 3) στο τέλος, αφήνοντας τον στην 4η θέση!

Πέμπτος τερμάτισε ο Daniel Holgado (KTM Red Bull Ajo), μπροστά από τους Tatsuki Suzuki (Honda Leopard), Diogo Moreira (KTM MT Helmets – MSI), Ivan Ortolà (KTM MTA) και John McPhee (Husqvarna Max Racing Team). Το Top Ten έκλεισε ο Stefano Nepa (KTM MTA).

Επίσης στους βαθμούς τερμάτισαν οι Riccardo Rossi (Honda SIC58 Squadra Corse), David Munoz (KTM BOE), Ryusei Yamanaka (KTM MT Helmets – MSI), Joel Kelso (KTM CIP) και Elia Bartolini (KTM Avintia).

Αγώνα για να ξεχάσει είχε ο Σέρχιο Γκαρσία, ο οποίος έφτασε ως ηγέτης της παγκόσμιας κατάταξης και έκλεισε με μαύρη σημαία.

Η παγκόσμια κατάταξη βλέπει τώρα τον Γκεβάρα να έχει 204 βαθμούς, 11 περισσότερους από τον Γκαρσία και 35 από τον Ντένις Φότζια.