22 July 2024
MotoGP 2022

Moto3: Ο Dennis Foggia Κέρδισε τον αγώνα στην Ταϊλάνδη – Αποτελέσματα

Ο Dennis Foggia αφού πήρε την pole position στα προκριματικά για το Grand Prix της Ταϊλάνδης στην κατηγορία Moto3, για το 17ο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2022, κέρδισε και τον αγώνα.

Ο αναβάτης της Honda Leopard Team διατήρησε το προβάδισμα του αγώνα, χάνοντας το μόνο σε μία στροφή, περνώντας τη γραμμή τερματισμού μπροστά από τους Ayumu Sasaki (Husqvarna Max Racing Team) και Riccardo Rossi, που έκλεισαν το βάθρο στην Ταϊλάνδη!

Για τον Dennis Foggia αυτή είναι η τέταρτη νίκη της σεζόν μετά από αυτές των Ινδονησίας, του Σίλβερστοουν και του Μισάνο και είναι πλέον δεύτερος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα με 49 βαθμούς πίσω από τον ηγέτη Izan Guevara (GasGas Aspar), που τερμάτισε πέμπτος σήμερα μετά από μια καλή επιστροφή.

Τέταρτη θέση για τον Stefano Nepa, μπροστά από τον Izan Guevara, τον Diogo Moreira (KTM MT Helmets – MSI), τον Andrea Migno (Honda Snipers), τον Jaume Masia (KTM Red Bull Ajo) και David Munoz (KTM BOE), που έδωσαν φοβερή μάχη μεταξύ τους μέχρι την καρό σημαία!

Το Top 10 έκλεισε ο Ryusei Yamanaka (KTM MT Helmets – MSI).

Στους βαθμούς τερμάτισαν επίσης οι Daniel Holgado (KTM Red Bull Ajo), Joel Kelso (KTM CIP), Carlos Tatay (CFMoto PruestelGP), Xavier Artigas (CFMoto PruestelGP) και Scott Ogden (Honda VisionTrack).

Πτώση είχε ο Sergio Garcia (GasGas Aspar) αφού τον παρέσυρε ο Adrian Fernandez στις πρώτες στροφές του αγώνα.

Στην κατάταξη του παγκόσμιου πρωταθλήματος ο Guevara προηγείται με 265 βαθμούς, 49 περισσότερους από τον Dennis Foggia, και 56 από τον Sergio Garcia!