26 April 2024
MotoGP 2021

Moto3: Ο Sergio Garcia κέρδισε την pole στο Portimao 2 – Αποτελέσματα

Ο Sergio Garcia κέρδισε την pole position του Grand Prix του Algarve στην κατηγορία Moto3, για τον προτελευταίο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2021.

Αυτή ήταν η πρώτη pole της καριέρας του αναβάτη της ομάδας GASGAS, που  σταμάτησε το χρονόμετρο στο 1: 47.274.

Από την δεύτερη θέση θα εκκινήσει ο John McPhee, ενώ την πρώτη  σειρά έκλεισε με την τρίτη θέση ο Adrian Fernandez (Max Racing Team).

Ο Dennis Foggia, άμεσος αντίπαλος του rookie Pedro Acosta για τον τίτλο, έκλεισε με την τέταρτη θέση, μπροστά από τους Jaume Masia (KTM Ajo) και Xavier Artigas (Leopard).

Την τρίτη σειρά ανοίγει από την έβδομη θέση ο Darryn Binder (Petronas), μπροστά από τους Niccolò Antonelli (Avintia) και Filip Salac (PruestelGP).

Ο Ayumu Sasaki (KTM Tech3) συμπληρώνει την πρώτη δεκάδα.

Ο ηγέτης της παγκόσμιας κατάταξης, Pedro Acosta (KTM Red Bull Ajo) θα ξεκινήσει από την 14η θέση του grid, και θα έχει δύσκολο έργο στον αγώνα να φτάσει στην κορυφή, ενώ αν θέλει να κατακτήσει τον τίτλο εδω στην Πορτογαλία, θα πρέπει να τερμάτισε με 5 βαθμούς διαφορά μπροστά από τον Dennis Foggia, που θα ξεκινήσει 4ος.