19 April 2024
MXGP 2016

MXGP – 2 γύρος: Febvre και Herlings κυριάρχησαν στην Ταϊλάνδη – Φωτογραφίες

Ο έλεγχος του γκαζιού ήταν το κλειδί για τον αγώνα στην Suphan Buri, στην Ταϊλάνδη, στον δεύτερο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος FIM Motocross.

Fivesec_MXGP_2_THAI_2016

Η πίστα ήταν δύσκολη με πολλά βαθιά αυλάκια και μπαλώματα και ήταν μια από τις καλύτερες και δυσκολότερες δοκιμασίες για τους αναβάτες, με τους Romain Febvre  και Jeffrey Herlings να κερδίζουν και τα δύο σκέλη στις αντίστοιχες κατηγορίες, αποδεικνύοντας ότι είναι οι πιο σταθεροί και γρήγοροι αναβάτες μέχρι στιγμής για το 2016 .

MXGP

MXGPpodium_MXGP_2_THAI_2016

Με δύο γύρους να  έχουν γίνει στην κατηγορία MXGP, οι πρωταθλητές των δύο τελευταίων χρόνων, Romain Febvre και Tim Gajser, έχουν την κυριότητα των δύο κορυφαίων θέσεων του βάθρου για δεύτερη συνεχόμενη φορά. Παρόλο που ο Gajser έκανε το τέλειο σκορ στον εναρκτήριο αγώνα της σεζόν στο Κατάρ το περασμένο Σαββατοκύριακο, αυτή τη φορά ο Romain Febvre ανέβασε την ένταση και πήρε το προβάδισμα και κέρδισε και τους δύο αγώνες πηγαίνοντας για στον τρίτο γύρο στην κορυφή της βαθμολογίας.

Febvre_MXGP_2_THAI_2016-copia

Σε αντίθεση με την σχολαστική και ομαλή οδήγηση του Febvre, , ο Gajser χρησιμοποιεί απίστευτη δύναμη με επιδεικτικό ύφος, έτσι με μια τρίτη και μία πέμπτη θέση, ο νεαρός οδηγός πήρε την δεύτερη στο σύνολο πίσω από τον Romain.

Gajser_MXGP_2_THAI_2016

Στην τρίτη θέση συνολικά  με (5-4), βρέθηκε  ο Jeremy Van Horebeek, μετά από μια δύσκολη χρονιά το 2015. Ο Βέλγος ο οποίος ήταν τέταρτος στο πρώτο γύρο, ψάχνει για ένα καλό αποτέλεσμα φέτος.

VHorebeek_MXGP_2_THAI_2016

Ο Evgeny Bobryshev πήρε την τέταρτη θέση με (4-7) αποφεύγοντας τις συγκρούσεις και οδηγώντας συντηρητικά.  Ο Antonio Cairoli έδειχνε οτι  είχε ένα καλό Σαββατοκύριακο, αλλά παρά την δεύτερη θέση στον πρώτο αγώνα, στον δεύτερο αγώνα  έχασε την ευκαιρία να αγωνιστεί για την πρώτη θέση μετά απο πρόβλημα στην μοτοσυκλέτα. Έτσι τερμάτησε στην δωδέκατη θέση και πήρε την πέμπτη στο σύνολο.

MX2podium_MXGP_2_THAI_2016

Μετά την περσινή του πτώση στην Τσεχία ο Jeffrey Herlings είχε δηλώσει ότι θα επέστρεφε για την σεζόν 2016 πιο δυνατός, ταχύτερος και πιο δυναμικός, κάτι που μέχρι στιγμής έχει αποδείξει περίτρανα. Κάνοντας μια εξαιρετική εμφάνιση το Σαββατοκύριακο, ο Herlings ανέβηκε για 49η φορά στο ψηλότερο βάθρο.

Herlings_MXGP_2_THAI_2016

Ο Jeremy Seewer είχε ένα καλό και ομαλό αγώνα, με γρήγορους γύρους και έτσι κατάφερε να να κερδίσει το πρώτο βάθρο της σεζόν , αλλά και το καλύτερο αποτέλεσμα μέχρι στιγμής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα FIM Motocross με μια δεύτερη θέση συνολικά.

Seewer_MXGP_2_THAI_2016

Ο Aleksandr Tonkof βρίσκεστε στην τρίτη θέση συνολικά στην πρώτη του σεζόν, μετά από μια επική μάχη με τον Benoit Paturel ο οποίος τερμάτισε τέταρτος.

Tonkov_MXGP_2_THAI_2016

Ο Pauls Jonass είχε ένα πολύ κακό ξεκίνημα , αφού στον πρώτο αγώνα  μπλέχτηκε με τον Bernardini, και τερμάτισε στην ένατη θέση.