28 April 2024
WSBK 2024

Ο Alex Lowes κέρδισε τον αγώνα Superpole στο Phillip Island, ο Razgatlioglu στο πρώτο βάθρο με την BMW

Ο Alex Lowes κερδίζοντας τον συναρπαστικό αγώνα Superpole WSBK στο Phillip Island, επανήλθε στις νίκες στο World Superbike μετά από 4 χρόνια όταν κέρδισε για τελευταία φορά και πάλι στο Phillip Island το 2020, ενώ ο Πρωταθλητής του 2021 Toprak Razgatlioglu βρέθηκε στο βάθρο στον δεύτερο του αγώνα μόλις με τη BMW.

Ο Βρετανός Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) τερμάτισε μια τετραετή ξηρασία χωρίς νίκη, κερδίζοντας για τρίτη φορά στην μεγάλη κατηγορία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike.

Αφού πάλεψε με τους αντιπάλους του, ο Lowes κατάφερε να κερδίσει με πάνω από ένα δευτερόλεπτο διαφορά στους τελευταίους γύρους

Για μια ακόμα φορά ο Andrea Iannone (Team GoEleven) έκανε μια υπέροχη εκκίνηση καθώς τα φώτα έσβησαν, οδηγώντας τον αγώνα, παρόλο που ο Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) πέρασε στον 2ο γύρο στη στροφή 1. Ο Iannone ξαναπέρασε μπροστά και οδήγησε μέχρι την μέση του αγώνα των 10 γύρων, φανερά διψασμένος για μια νίκη μετα από 4 χρόνια αποχής από τους αγώνες, αλλα φάνηκε να έχει μηχανικό θέμα στον 6ο γύρο που τον έριξε στην 14η θέση.

Στην 2η θέση τερμάτισε ο Andrea Locatelli (Pata Prometeon Yamaha) αφού έπεσε ως την δέκατη, αλλα ανέκαμψε με θαυμάσιο τρόπο στο δεύτερο μισό του αγώνα των 10 γύρων με επιθετικές κινήσεις στους αντιπάλους του στη στροφή 4 και στροφή 10.

Μόλις στον δεύτερο αγώνα του με τη BMW , Ο Toprak Razgatlioglu ανέβηκε στο πρώτο του βάθρο καθώς πάλεψε για την 3η θέση με τον Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) σε μια μάχη που μας θύμισε την περυσινή χρονιά με τις φοβερές μάχες τους. Οι δύο Πρωταθλητές είχαν διαφορά στο τερματισμό μόλις 0,074 δευτερόλεπτα.

Το βάθρο του Toprak Razgatlioglu ήταν το 116ο του, ισοφαρίζοντας τον Noriyuki Haga στην τρίτη θέση όλων των εποχών.

Οι Lowes, Locatelli και Razgatlioglu θα ξεκινήσουν τον 2ο αγώνα αργότερα σήμερα από πρώτη σειρά εκκίνησης.

Ο Bautista έχασε για ελάχιστο το βάθρο καθώς επανήλθε από ένα δύσκολο Σάββατο και τερμάτισε τέταρτος, τερματίζοντας λίγο περισσότερο από ένα δευτερόλεπτο μπροστά από τον νικητή του 1ου  αγώνα και ομόστυαλό του Nicolo Bulega που τερμάτισε στην 5η θέση ! Ο ‘Bulegas’ έχασε ξανά στην εκκίνηση, αλλά δεν μπόρεσε να επανέλθει όπως έκανε στον 1ο αγώνα του Σαββάτου.

Ο Remy Gardner (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) τερμάτισε 6ος, παρόλο που ο Αυστραλός πάλεψε για το βάθρο στα μισά του αγώνα, αλλά δεν άντεξε να μείνει μπροστά στα τελευταία στάδια του αγώνα.

Ο Dominique Aegerter, είχε παρόμοια πορεία με τον 1ο Αγώνα, αφού ξεκίνησε από την τέταρτη θέση, αλλα τελικά ο Ελβετός αναβάτης τερμάτισε στην 7η θέση, μόλις δύο δέκατα πίσω από τον ομόστυαλό του.

Ο Sam Lowes (ELF Marc VDS Racing Team) εξασφάλισε την όγδοη θέση στον πρώτο του αγώνα Superpole, μπροστά από τον Michael Ruben Rinaldi (Team Motocorsa Racing) που τερμάτισε στην 9η θέση, κλείνοντας και την τρίτη σειρά εκκίνησης, αλλα και την 9άδα που παίρνει βαθμούς!

Ο Jonathan Rea (Pata Prometeon Yamaha ) συμπλήρωσε την κορυφαία δεκάδα στον αγώνα Superpole μετά τον καταστροφικό αγώνα που είχε το Σάββατο, δίνοντας στον βρετανό έξι φορές παγκόσμιο πρωταθλητή ελπίδα για ένα καλό αποτέλεσμα στον 2ο  , αν και θα ξεκινήσει στην αρχική του θέση στο grid.