22 July 2024
WSBK 2022

Ο Alvaro Bautista κέρδισε και τον 2ο αγώνα WorldSBK στο Misano – Αποτελέσματα – Ducati , Yamaha, Kawasaki και Honda στο TOP 5

Ο Bautista εξασφάλισε τη δεύτερη νίκη του στον 4ο γύρο στο Misano κερδίζοντας τον 2ο Αγώνα.

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike ολοκλήρωσε τη δράση του στο Misano World Circuit “Marco Simoncelli” για τον γύρο Pirelli Emilia-Romagna με μεγάλο νικητή τον Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) που πήρε τη δεύτερη νίκη του το Σαββατοκύριακο με διαφορά 7 δευτερολέπτων μετά από μάχη στον αγώνα με τον Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha με Brixx WorldSBK), κάνοντας το διπλό για την Ducati εντός έδρας.

Ο Bautista βρέθηκε πίσω από τον Razgatlioglu και πάλεψε μαζί του στο πρώτο μισό του αγώνα και αφού πέρασε μπροστά έχτισε γύρο τον γύρο μια διαφορά που έφτασε τα 7.194 δευτερόλεπτα, παίρνοντας τη δεύτερη νίκη του το Σαββατοκύριακο και την 22η νίκη της καριέρας του, φτάνοντας το ρεκόρ του Marco Melandri.

Η δεύτερη θέση του Razgatlioglu σήμαινε ότι κατέκτησε το 63ο βάθρο στην καριέρα του στο WorldSBK, ενώ τώρα  ο Bautista έχει 36 βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο στη βαθμολογία του Πρωταθλήματος μετά από τέσσερις γύρους το 2022.

Ο Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing – Ducati) έκανε έναν εκπληκτικό αγώνα αφού ξεκίνησέ από την 10η θέση στο grid και κατάφερε και πήρε την τρίτη θέση και το δεύτερο βάθρο της σεζόν και το 12ο βάθρο της καριέρας του.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK), αφού δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην δύναμη των Ducati και δεν κατάφερε να απαντήσει στις επιθέσεις τους και έτσι αρκέστηκε στην 4η θέση, όπου είναι η πρώτη φορά αυτή τη σεζόν που ο Rea τερματίζει έναν αγώνα εκτός βάθρου.

Ο Iker Lecuona (Team HRC) κέρδισε την πέμπτη θέση και είναι η 6η φορά που τερματίζει στην πρώτη πεντάδα στους πρώτους 12 αγώνες της σεζόν.

Την κορυφαία εξάδα έκλεισε ο Andrea Locatelli (Pata Yamaha Brixx WorldSBK), μπροστά από τον Axel Bassani (Motocorsa Racing).

Ο Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) τερμάτισε στην 8η θέση μπροστά από τους Scott Redding (BMW Motorrad WorldSBK Team) και Loris Baz (Bonovo Action BMW) που ολοκλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.