25 April 2024
WSBK 2022

Ο Jonathan Rea κέρδισε τον 1ο αγώνα Flag-to-Flag στο Philip Island – Αποτελέσματα

Ο πρώτος αγώνας του τελευταίου γύρου της σεζόν στην Αυστραλία για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike είναι για σχεδόν τρία χρόνια ένας αγώνας flag to flag από βρεγμένο σε στεγνό.

Ο Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) κέρδισε τον αγώνα αφού ήταν ένας από τους πρώτους κορυφαίους αναβάτες που μπήκαν στο pit να αλλάξει ελαστικά καθώς οι συνθήκες βελτιώθηκαν στην πίστα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα των 22 γύρων.

Η νίκη του Rea στον 1o αγώνα τερμάτισε τη μεγάλη περίοδο χωρίς νίκες από τον γύρο του Εστορίλ τον Μάιο πριν από 24 αγώνες.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την πίστα να έχει πάρα πολύ νερό, από την βροχή που είχε μόλις σταματήσει, αλλα στέγνωσε εκπληκτικά γρήγορα, έτσι όλοι οι οδηγοί μπήκαν στα πιτ για να αλλάξουν ελαστικά!

Ο αγώνα ξεκίνησε με την πρώτη ομάδα τεσσάρων αναβατών να ξεκινήσει νωρίς τις μάχες στις βρεγμένες συνθήκες με τους Rea, Razgatlioglu, και τον Polman,  Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) και Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK). Πολλές προσπεράσεις στο βρεγμένο μεταξύ των τεσσάρων πρώτων, με τον Lowes να είναι στην κορυφή όταν οι πρώτοι αναβάτες άρχισαν να μπαίνουν στα pit.  Ο Lowes επέλεξε να είναι ο τελευταίος από τους αναβάτες από την πρώτη ομάδα που μπήκε στο pit, με αποτέλεσμα να πέσει στην τέταρτη θέση πριν περάσει τον Bautista στα τελευταία στάδια του στεγνού αγώνα για να πάρει την τρίτη θέση, πίσω από τον Razgatlioglu. του οποίου το pit stop στον ίδιο γύρο με τον Rea τον έφερε στη δεύτερη θέση. Ο Bautista έκανε pitstop στον 11ο γύρο των 22, μόλις έναν γύρο αργότερα από τον Rea και τον Razgatlioglu, ενώ ο Lowes έκανε το pitstop του  στον 12ο γύρο.

Ο Rea ήταν ένας από τους πρώτους κορυφαίους αναβάτες που μπήκαν σε πιτ και άλλαξε από ελαστικά από βρόχινα σε slicks στον Γύρο 10, με τον Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Brixx WorldSBK)  να μπαίνει και αυτός πίσω του, και βγήκε στην τέταρτη θέση, αλλά μπροστά του ήταν αναβάτες που δεν είχαν αλλάξει ελαστικά!

Το νικητήριο προσπέρασμα του αγώνα ήρθε στον 15ο Γύρο όταν προσπέρασε τον Kyle Smith (TPR Team Pedercini Racing) εξωτερικά της φουρκέτας της στροφής 4. Ο Smith επέλεξε να μην μπει σε pit κατά τη διάρκεια του αγώνα καθώς έπαιξε το χαρτί να μπορέσει να τερμάτισε με βρόχινα ελαστικά.

Η νίκη του Rea του έδωσε την πρώτη του νίκη σε 181 ημέρες και 24 αγώνες καθώς και τον οδήγησε στις 118 νίκες στο WorldSBK. διπλάσιος από τον Carl Fogarty που είναι δεύτερος στη λίστα όλων των εποχών.

Έγινε επίσης ο πρώτος αναβάτης που είχε μια νικηφόρα καριέρα που εκτείνεται σε περισσότερα από 13 χρόνια.

Ο Razgatlioglu κατέκτησε το 81ο βάθρο του και το 28ο της σεζόν του για το 2022, ενώ ο Lowes ανέβηκε στο 32ο βάθρο με την τρίτη θέση παρά την απώλεια χρόνου στα pit stop.

Η τέταρτη θέση πήγε στον Andrea Locatelli (Pata Yamaha Brixx WorldSBK) αφού είχε ένα ακόμη δυνατό αποτέλεσμα, με τον Ιταλό να περνάει τον Bautista στα τελευταία στάδια λίγο μετά τον Lowes. Η κίνηση του Lowes στον Bautista ήρθε στον 17ο Γύρο όταν έκανε ένα θεαματικό προσπέρασμα από εξωτερικά της στροφής 9 για να ανέβει στις θέσεις του βάθρου.

Ωστόσο, τα αποτελέσματα του αγώνα σημαίνουν ότι η Ducati εξασφάλισε το Πρωτάθλημα Κατασκευαστών του 2022, τη 18η φορά για αυτήν στο WorldSBK .

Ο καλύτερος αναβάτης Independent για τον Αγώνα 1 ήταν ο Garrett Gerloff (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) που τερμάτισε στην έκτη θέση, πίσω από τον Bautista.

Ο Axel Bassani (Motocorsa Racing) τερμάτισε στην 7η θέση, τερματίζοντας μπροστά από τον Xavi Vierge (Team HRC) στην όγδοη θέση, ο οποίος ήταν 5,5 δευτερόλεπτα πίσω από τον Bassani.

Παρά το γεγονός ότι τερμάτισε πίσω από τον Gerloff, η έβδομη θέση του Bassani εξασφάλισε ότι η Motocorsa Racing πήρε τον τίτλο των κορυφαίων Ανεξάρτητων Ομάδων για το 2022.

Ο Loris Baz (Bonovo Action BMW) ήταν ο κορυφαίος αναβάτης BMW στην ένατη θέση και εξασφάλισε ότι και οι πέντε κατασκευαστές ήταν στην πρώτη δεκάδα.

Ο Tetsuta Nagashima (Team HRC) ολοκλήρωσε την πρώτη δεκάδα στον πρώτο του αγώνα WorldSBK καθώς αντικαθιστούσε τον τραυματισμένο Iker Lecuona.