30 April 2024
MotoGP 2024

Ο εκπληκτικός Maverick Vinales κέρδισε τον συναρπαστικό αγώνα στο Austin – Acosta και Bastianini στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο απίστευτος Maverick Vinales κέρδισε το φοβερό Grand Prix της Αμερικής της μεγάλης κατηγορίας MotoGP, για τον τρίτο γύρο του MotoGP 2024 που έγινε στο Circuit of the Americas, του Austin, κυριαρχόντας στην κυριολεξία, μετα την pole position και την νικη στον αγώνα Sprint.

Ο Vinales μετα από μια άσχημη εκκίνηση με πολλές επαφές και σπρωξίματα, βρέθηκε στην 11η θέση, αλλα με μια εκπληκτική επιστροφή, όπου πέρασε τους πάντες που βρέθηκαν μπροστά του έφτασε στην κορυφη, κάνοντας ίσως τον καλύτερο αγώνα της ζωής του, κέρδισε μια ιστορική νίκη, γράφοντας μια μοναδική ιστορία.

Με την πρώτη του νίκη από το Qatar, to 2021, o Vinales έγινε και επισημά πλέον ο πρώτος αναβάτης που κερδίζει στο MotoGP με τρία διαφορετικά εργοστάσια έναν αγώνα MotoGP, γράφοντας ιστορία, αφού έχει κερδίσει με την Suzuki, με την Yamaha και τώρα με την Aprilia!
Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο εκπληκτικός rookie, Pedro Acosta, αφού έκανε έναν φοβερό αγώνα, με μια φοβερή εκκίνηση από την 2η θέση, βρέθηκε να οδηγεί τον αγώνα στους πρώτους γύρους, και να παλεύει για την νίκη σε όλο τον αγώνα, αλλα τελικά τερμάτισε στην 2η θέση, κερδίζοντας το δεύτερο συνεχόμενο του βάθρο, φτάνοντας αυτή την φορά πολύ κοντά στην νίκη!

Το βάθρο έκλεισε στην 3η θέση, ο Enea Bastianini όπου από την 6η θέση στην εκκίνηση κατάφερε τελικά να φτάσει μέχρι το βάθρο δίνοντας αρκετές μάχες, συνεχίζοντας την ανοδική του πορεία από την αρχή της χρονιάς, ανεβαίνοντας στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Jorge Martin που κατάφερε και έφτασε στην κορυφη, οδηγώντας τον αγώνα, αλλα δεν κατάφερε να διαχειριστεί τον ρυθμό των αντίπαλων του και έτσι υποχώρησε στην 4η θέση, όπου τον κρατούν ακόμα στην πρωτοπορία της βαθμολογίας!

Στην 5η θέση τερμάτισε ο παγκόσμιος πρωταθλητής Pecco Bagnaia, αφού πάλεψε για αρκετούς γύρους για την κορυφη και για μια θέση του βάθρου, αλλα χωρίς τελικά να πάρει το αποτέλεσμα που θα ήθελε!

Την πρώτη εξάδα συμπλήρωσε ο Fabio DI Giannantonio όπου στο δεύτερο μισό του αγώνα κατάφερε και ανέβηκε στην κορυφαία δεκάδα, τερματίζοντας μπροστά από τον Aleix Espargaro με το δεύτερο Aprilia.

Στην 8η θέση τερμάτισε ο Marco Bezzecchi, μπροστά από τον Brand Binder με την πρώτη ΚΤΜ, μπροστά από τον Raul Fernandez που έκλεισε το TOP 10 του αγώνα!

Στους βαθμούς τερμάτισαν και οι Miguel Oliveira στην 11η θέση, μπροστά από το πρώτο Ιαπωνικό με τον Fabio Quartararo και την Yamaha, τον Jack Miller που βρέθηκε για άλλη μια φορά στους πρώτους γύρους του αγώνα με τους κορυφαίους αλλα και πάλι χωρίς να μπορεί να κρατήσει τον ρυθμό των πρώτων υποχώρησε στην 13η θέση, μπροστά από τον Augusto FERNANDEZ και τον Alex MARQUEZ που είχε πτώση αλλα συνέχισε και τερμάτισε 15ος κλείνοντας τους βαθμούς του αγώνα στην Αμερική!

Μεγάλος χαμένος του αγώνα ο Marc Marquez, αφού είχε πτώση 10 γύρους πριν το τέλος και ενώ ήταν πρώτος, κάνοντας έναν εκπληκτικό αγώνα μέχρι εκείνη την ώρα, με πολλές μάχες και προσπεράσεις, παρόλο που βρέθηκε και αυτός μαζί με αρκετούς άλλους οδηγούς  σε μια εκκίνηση με πολλές επαφές και σπρωξίματα. Τελικά δεν τα κατάφερε και φεύγει από την Αμερική για δεύτερη φορά με μηδέν βαθμούς και δεύτερο συνεχόμενο αγώνα μετα το Portimao!

Πτώσεις είχαν επίσης οι Johann ZARCO, Takaaki NAKAGAMI, Franco MORBIDELLI, Joan MIR και Alex RINS, με το μοναδικό Honda να τερματίζει στην 16η θέση με τον Luca Marini.