2 May 2024
MXGP 2023

Ο Jorge Prado, έγινε ο πρώτος Ισπανός Παγκόσμιος Πρωταθλητής Motocross MXGP – VIDEO – Φωτογραφίες

Ο Jorge Prado γίνεται ο πρώτος Ισπανός που έγινε Παγκόσμιος Πρωταθλητής Motocross στην μεγάλη κατηγορία MXGP.

Ο Jorge Prado έγραψε ιστορία όντας ο πρώτος Ισπανός που έγινε πρωταθλητής στην κορυφαία κατηγορία του παγκοσμίου πρωταθλήματος μοτοκρός . Αυτό το Σαββατοκύριακο διεξήχθη το Grand Prix στην Ιταλία, στη Maggiora. Έτσι, με έναν γύρο να απομένει, ο Γαλικιανός είναι ήδη μαθηματικά ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής MXGP και το έκανε στον πρώτο αγώνα αυτή την Κυριακή.

Ο Prado είχε ήδη αρχίσει να προηγείται από το πρώτο Grand Prix της σεζόν που διεξήχθη στην Αργεντινή και δεν υπάρχει καλύτερο μέρος για να εδραιωθεί ο τίτλος από τον ιταλικό καθεδρικό ναό του μοτοκρός, το Maggiora Park. Ο #61 ξεκίνησε την Κυριακή με προβάδισμα 68 βαθμών έναντι του μεγαλύτερου αντιπάλου του, του Γάλλου Romain Fevbre.

Θα του αρκούσε να είναι δεύτερος και στους δύο αγώνες την Κυριακή, ακόμα κι αν ο Γάλλος έπαιρνε τη νίκη. Τελικά, ήταν ο πρώτος από τους δύο πρώτους γύρους, και εκμεταλλευόμενος την κακή τύχη του άμεσου αντιπάλου του πήρε το προβάδισμα που του έδωσε τον τίτλο.

VIDEO

Στα 22 του χρόνια, ο Jorge Prado έχει ήδη γράψει ιστορία, αφού έγινε ο πρώτος Ισπανός Παγκόσμιος Πρωταθλητής MXGP. Αυτό το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, λοιπόν, προστίθεται σε αυτά που έχει ήδη στο MX2 από το 2018 και το 2019 . « Ήταν το όνειρό μου από παιδί. Δεν μπορούσα να το φανταστώ αυτό στην αρχή της σεζόν»