19 April 2024
MotoGP 2022ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο Marc Márquez ισοφάρισε τον Angel Nieto στα βάθρα σε όλες τις κατηγορίες – Δείτε τους κορυφαίους όλων των εποχών

Ο Marc Marquez ισοφαρίζει στα βάθρα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Grand Prix σε όλες τις κατηγορίες και φτάνει τα 100 στην μεγάλη κατηγορία MotoGP.

Χρειάστηκε 357 ημέρες για να ανεβεί ξανά στο βάθρο μετα την τελευταία φορά που ήταν στο Grand Prix της Emilia Romagna στο Misano το 2021, όταν κέρδισε!

Με τη δεύτερη θέση στην Αυστραλία, ο αναβάτης της Repsol Honda Team κέρδισε το 100ο βάθρο του στην κορυφαία κατηγορία, ισοφαρίζοντας τον θρυλικό Ángel Nieto στα 139 βάθρα σε όλες τις κατηγορίες.

Ο Marc Márquez συνεχίζει να πετυχαίνει ρεκόρ και στο Phillip Island έγινε ένας από τους λίγους αναβάτες που έφτασε το ορόσημο των 100 τερματισμών στο βάθρο.

1ο βάθρο στο Qatar 2013

Από τότε που έφτασε στο MotoGP πριν από εννέα σεζόν, ο αναβάτης της Repsol Honda Team έχει πετύχει 59 νίκες, 31 δεύτερες θέσεις και 10 τρίτες θέσεις. Το 2014, η δεύτερη χρονιά του στο MotoGP, ήταν η σεζόν α στην οποία κέρδισε τις περισσότερες νίκες – 13 από τις πιθανές 18 – και το Sachsenring, στη Γερμανία, είναι η πίστα όπου ο οκτώ φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής κέρδισε τις περισσότερες φορές, με τέλειο ρεκόρ 8 από 8 στην κορυφαία κατηγορία.

1ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο MotoGP και 3ο σε όλες τις κατηγορίες το 2013

Το ποσοστό του στο βάθρο είναι το 70% των αγώνων που έχει συμμετάσχει, με 100 από 143 αγώνες.

2ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο MotoGP και 4ο σε όλες τις κατηγορίες το 2014

Ο θρύλος παγκόσμιος πρωταθλητής 12+1 φορές έφτασε τα 139 βάθρα στην μεγάλη του καριέρα και τώρα μοιράζεται την 5η θέση πλέον με τον Marc Marquez!

3ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο MotoGP και 5ο σε όλες τις κατηγορίες το 2016

Στην λίστα με τα βάθρα όλων των κατηγοριών, στην κορυφη δεσπόζει ο Valentino Rossi με 235. Στη δεύτερη θέση είναι ο Giacomo Agostini, με 159. Τρίτος ο Dani Pedrosa, με 153 και τέταρτος, ο Jorge Lorenzo, με 152. Πίσω από τον Marc Márquez και τον Ángel Nieto που έχουν από 139, είναι ο Phil Read, με 121, ο Mike Hailwood, με 112, ο Max Biaggi με 111 και ο Andrea Dovizioso κλείνει το ‘top 10’ με 103 βάθρα.

4ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο MotoGP και 6ο σε όλες τις κατηγορίες το 2017

Από την άλλη πλευρά, ο Καταλανός κατέκτησε το 100ο του βάθρο στην μεγάλη κατηγορία MotoGP. Σε αυτή την κατάταξη πρώτος και πάλι είναι ο μοναδικός Valentino Rossi, με 199 βάθρα. Στη δεύτερη θέση είναι ο Jorge Lorenzo, με 114, τρίτος ο Dani Pedrosa, με 112 και τέταρτος είναι ήδη ο οδηγός της Repsol Honda με αυτά τα 100 βάθρα! Στην Πέμπτη θέση είναι ο Mick Doohan που πέτυχε 95. Έκτος είναι ο Giacomo Agostini με 88, μπροστά από τους Eddie Lawson με 78, τον Casey Stoner με 69, τον Wayne Rainey με 64 και τον Andrea Dovizioso με 62 βάθρα.

5ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο MotoGP και 7ο σε όλες τις κατηγορίες το 2018

Η επόμενη πρόκληση για τον Marc Márquez είναι να φτάσει τον Ángel Nieto στις  συνολικές νίκες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Grand Prix. Σε αυτή την λίστα πρώτος είναι ο μοναδικός 15 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Giacomo Agostini με 122 νίκες, ενώ ακολουθεί ο Valentino Rossi, με 115 και ο Ángel Nieto, με 90. Ο Marquez βρίσκεται στην 4η θέση με 85 νίκες συνολικά!