28 April 2024
MotoGP 2024

Ο Maverick Vinales κέρδισε τον αγώνα SPRINT με τον M arc Marquez και τον Jorge Martin στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο δεύτερος γύρος της σεζόν συνεχίστηκε με έναν εκπληκτικό αγώνα SPRINT και με έντονες φάσεις που πήγαν την αγωνία στα κόκκινα.

Αν και τον αγώνα SPRINT δεν τον θεωρούν κανονικό αγώνα και δεν τον εντάσσουν  στα στατιστικά, ο Maverick Vinales είναι ο οδηγός που πήρε νίκες στο MotoGP με τρία διαφορετικά εργοστάσια, με την Suzuki , την Yamaha και τώρα με την Aprilia!

Ο Maverick Vinales ήταν από την αρχή του αγώνα στην μάχη για το βάθρο, και εκμεταλλευόμενος ένα λάθος του Pecco Bagnaia πέρασε στην κορυφη του αγώνα και έμεινε εκεί μέχρι την καρό σημαία, καταφέρνοντας να πάρει την πρώτη του νίκη με την Aprilia.

Στην 2η θέση τερμάτισε ο Marc Marquez κερδίζοντας το πρώτο του βάθρο με την νέα του ομάδα την Gresini και την με την Ducati GP23, ξεκινώντας από την 8η θέση μπήκε γρήγορα στην μάχη του βάθρου προσφέροντας θέαμα για άλλη μια φορά με τις μάχες του και θυμίζοντας σε όλους γιατί είναι 8 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής! Για τον Marquez αυτό είναι το καλύτερο αποτέλεσμα σε έναν αγώνα σπριντ, μόλις στο Portimao την περασμένη σεζόν ήρθε τρίτος.

Το βάθρο έκλεισε στην 3η θέση ο Jorge Martin που έμεινε πίσω στην αρχή του αγώνα αλλα ανέκαμψε και απάντησε, φτάνοντας στην μάχη για το βάθρο διεκδικώντας μέχρι τον τελευταίο γύρο την 2η θέση που δεν κατάφερε να υπερασπιστεί και έτσι αρκέστηκε στην 3η θέση με την Ducati GP24.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Pecco Bagnaia που οδηγούσε τον αγώνα, μέχρι λίγο μετα την μέση του αγώνα όπου έκανε ένα λάθος που παραλίγο να του στοιχήσει μια πτώση, και ευτυχώς το έσωσε σε ένα πολύ επικίνδυνο σημείο, αλλα του στοίχησε την πρώτη θέση και το βάθρο. Παρόλα αυτά παραμένει επικεφαλής της βαθμολογίας!

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Jack Miller όπου οδήγησε τον αγώνα στους πρώτους γύρους, αλλα μην καταφέρνοντας για άλλη μια φορά να κρατηθεί στην κορυφη.

Την πρώτη εξάδα συμπλήρωσε ο poleman Enea Bastianini που δεν έκανε καλή εκκίνηση και μέσα στον χαμό των πρώτων γύρων δεν κατάφερέ να κρατήσεις την επαφής του με το βάθρο!

Εξαιρετικός αγώνας για τον πρωτάρη Pedro Acosta που τερμάτισε 7ος μπροστά από την Aprilia του Aleix Espargarò και την καλύτερη από τις ιαπωνικές μοτοσυκλέτες, τη Yamaha του Fabio Quartararo, όπου έκλεισε και την 9αδα που παίρνει βαθμούς σε αυτόν τον αγώνα.

Την δεκάδα έκλεισε ο Raul Fernandez με το Team Trackhouse Aprilia.

Ο Brad Binder, ο Johann Zarco, ο Fabio di Giannantonio και ο Alex Rins είχαν πτώσεις , ευτυχώς όλοι χωρίς τραυματισμούς.

Ένας αγώνας για να ξεχάσουν ήταν για τα Honda, με τον καλύτερο να είναι ο Joan Mir, 14ος με 14.035 δευτερόλεπτα από την κορυφή.

Η κατάταξη του παγκόσμιου πρωταθλήματος βλέπει τον Bagnaia να έχει 37 βαθμούς, ακολουθούμενο από τον Jorge Martin σε δύο βαθμούς διαφορά και τον Brad Binder στους 8 βαθμούς, ενώ ο Marc Marquez είναι τέταρτος, 10 βαθμούς πίσω.

Πρόγραμμα και ώρες του 2ου αγώνα MotoGP 2024 στο Portimao – Ώρες των δοκιμαστικών, του αγώνα SPRINT και των Αγώνων στις 22-23-24/03/2024