28 September 2024
MotoGP 2024

Ο Pecco Bagnaia κέρδισε τoν αγώνα SPRINT στην Mandalika Bastianini και Marc Marquez στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο Pecco Bagnaia πήρε την νίκη στον αγώνα Sprint στην Mandalika για τον 15ο γύρο της σεζόν 2024

Ο Francesco BAGNAIA με το εργοστασιακό Ducati GP24 ξεκινώντας από την 4η θέση, κέρδισε έναν συναρπαστικό αγώνα Sprint στην Ινδονησία στην πίστα Mandalika, κάνοντας την 5η νίκη της σεζόν στο Sprint, μειώνοντας την διαφορά στην βαθμολογία στους 12 βαθμούς από τον Jorge Martin που έπεσε στην αρχή του αγώνα ενώ οδηγούσε στην κορυφη!

Στην 2η θέση τερμάτισε ο Enea BASTIANINI με το δεύτερο εργοστασιακό Ducati GP24, ξεκινώντας  από την 5η θέση, παίρνοντας την γραμμή τερματισμού κολλητά με τον Bagnaia!

Στην 3η θέση κλείνοντας το βάθρο του Sprint τερμάτισε ο οκτώ φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Marc Marquez που ξεκίνησε από την 12η θέση με το Ducati GP23 της Gresini και κάνοντας ένα πολύ καλό αγώνα επιστροφής, φτάνοντας μέχρι και την 2η θέση, αλλα δεν άντεξε στην επίθεση του Bastianini και του εργοστασιακού Ducati GP24, και έτσι αρκέστηκε στην 3η θέση. Να σημειώσουμε ότι ο Marc Marquez πηρέ για πρώτη φορά καρό σημαία σε αυτή την πίστα, αφού τις δυο προηγούμενες φορές που έγινε εδώ αγώνα MotoGP δεν κατάφερε να πάρει έναν τερματισμό!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Marco BEZZECCHI με το Ducati GP23 της Pertamina Enduro VR46. Ο Bezzecchi ήταν για μερικούς γύρους μετα την πτώση του Martin πίσω από τον Bagnaia, αλλα έχασε την θέση του όταν σε ένα λάθος φρενάρισμα που πέρασε χιλιοστά από τον Bagnaia που γλύτωσε την πτώση από θαύμα!

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Franco MORBIDELLI με το Ducati GP24 της Prima Pramac Racing, μπροστά από τον rookie Pedro ACOSTA με το πρώτο ΚΤΜ της Red Bull GASGAS Tech3συμπληρονοτνας την πρώτη 6αδα!

Στην 7η θέση τερμάτισε το πρώτο Aprilia με τον Maverick VIÑALES, μπροστά από το πρώτο Ιαπωνικό του Johann ZARCO πάνω στο Honda της CASTROL Honda LCR, και τον Fabio DI GIANNANTONIO που έκλεισε την 9αδα που παίρνει βαθμούς στον αγώνα Sprint!

Το Top 10 έκλεισε ο Jorge Martin που συνέχισε τον αγώνα και τερμάτισε στην 10η θέση αλλα χωρίς βαθμούς!

Ήταν ένας δύσκολος αγώνας για τον Fabio Quartararo με τη Yamaha, ο οποίος αφού ήταν στο Top 6 τερμάτισε 12ος, αφού έχασε 6 θέσεις μετα από ένα πολύ άτσαλο – αμφιλεγόμενο προσπέρασμα του Morbidelli.