27 April 2024
WSBK 2021

Ο Scott Redding κέρδισε τον 1ο αγώνα WSBK στο Estoril  – Αποτελέσματα – Χρόνοι

Ο Redding, ο Razgatlioglu και ο Rea αποτέλεσαν το βάθρο του πρώτου αγώνα στην Πορτογαλία στην πιστά του Estoril και τους χώρισε μεταξύ τους μόλις ένα δευτερόλεπτο

Ο πρώτος αγώνας αποδείχθηκε συναρπαστικός με πολύ θέαμα με τον Scott Redding (Aruba.it Racing – Ducati) να παίρνει την δεύτερη νίκη της σεζόν!

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha BRIXX WorldSBK) που κατάφερε να περάσει τον Rea από την αρχή του αγώνα και να αντέξει μέχρι το τέλος!

Το βάθρο με την τρίτη θέση έκλεισε ο 6 φορές παγκόσμιος Πρωταθλητής Jonathan Rea, που κέρδισε το 189ο βάθρο τους στο WorldSBK, ενώ είναι το πρώτο βάθρο της Kawasaki στο Estoril από το 1993.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Garrett Gerloff (GRT Yamaha WorldSBK Team) αφού κατάφερε πάρα την άσχημη αρχή του να δώσει μάχη με τον Michael Ruben Rinaldi  και να τον κερδίσει, αφήνοντας τον στην πέμπτη θέση.

Την κορυφαία εξάδα έκλεισε ο Chaz Davies (Team GoEleven), μπροστά από τον ολλανδό αναβάτη, Michael van der Mark (BMW Motorrad WorldSBK Team) και τον Alvaro Bautista (Team HRC) μετά την εκκίνηση του από την 18η θέση. Ο Τίτο Ραμπάτ (Barni Racing Team) διεκδίκησε το καλύτερο του αποτέλεσμα στο WorldSBK με την ένατη θέση, ενώ ο Andrea Locatelli (Pata Yamaha με το BRIXX WorldSBK) έκλεισε την πρώτη δεκάδα του αγώνα.