1 May 2024
WSBK 2021

Ο Scott Redding κέρδισε τον 2o συναρπαστικό αγώνα στην Αργεντινή – Ducati, Kawasaki και Yamaha στο TOP 3 – Αποτελέσματα

Ο συναρπαστικότερος αγώνας της Αργεντινής φέτος ήταν αυτός του 2ου αγώνα με αδιαμφισβήτητο νικητή τον Scoot Redding.

Οι τρεις πρώτοι στο Πρωτάθλημα έδωσαν μάχη για την νίκη του 2ου Αγώνα 2 του γύρου της Αργεντινής.

Ο Scott Redding (Aruba.it Racing-Ducati) σημείωσε την πρώτη του νίκη από τον Γύρο της Καταλονίας μετά από μια μάχη με τους Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) και Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha  Brixx WorldSBK), με τον Rea να τερματίζει δεύτερος και να μειώνει την διαφορά του κατά τέσσερις βαθμούς από τον Razgatlioglu.

Οι μάχες ήταν θεματικές και κράτησαν την αγωνία ψιλά μέχρι την μέση του αγώνα με την πρώτη θέση να αλλάζει μεταξύ των Jonathan Rea, Toprak Razgatlioglu και Redding, με τον οδηγό της Ducati να επικρατεί τελικά και να ανεβαίνει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου!

Ο Axel Bassani (Motocorsa Racing) συνέχισε την δυνατή του απόδοση τερματίζοντας 4ος, ενώ πάλεψε σχεδόν σε όλο τον αγώνα για μια θέση στο βάθρο.

Στην 5η θέση τερμάτισε ο οδηγός της Ducati,  Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing-Ducati) μπροστά από τον Michael van der Mark (BMW Motorrad WorldSBK Team) που έκλεισε την πρώτη εξάδα!

Οι οδηγοί της Yamaha Andrea Locatelli (Pata Yamaha Brixx WorldSBK) και Garrett Gerloff (GRT Yamaha WorldSBK Team) τερμάτισαν στην έβδομη και όγδοη θέση αντίστοιχα.

Οι Chaz Davies (Team GoEleven) και Alvaro Bautista (Team HRC) πάλεψαν για την ένατη θέση στα τελευταία στάδια του αγώνα με μόλις οκτώ δέκατα να χωρίζουν το δίδυμο καθώς περνούσαν τη γραμμή τερματισμού κλείνοντας και την κορυφαία δεκάδα!

Ο ομόστυαλός του Bautista, Leon Haslam, ήταν 11ος μπροστά από τον Tito Rabat (Kawasaki Racing Puccetti) που ήταν 12ος μπροστά από το Ισπανό συμπατριώτη του Isaack Viñales (Orelac Racing VerdNatura). O Ιάπωνας Nozane τερμάτισε στην 14η θέση μπροστά από τον Αργεντινό Leandro «Tati» Mercado (ΜΙΕ Racing Honda Team) που έκλεισε την 15αδα που παίρνει βαθμούς.