19 April 2024
INTERNAZIONALI D'ITALIA MOTOCROSS

Ο Tony Cairoli Κερδίζει τον 1ο αγωνα του Internazionali d’Italia Motocross 2018

Η αγωνιστική περίοδος του 2018 άνοιξε επίσημα σήμερα στο Riola Sardo. Μετά από δύο ημέρες με αέρα και βροχή, στο τέλος λειτούργησαν όλα καλά και οι 105 αναβάτες που αγωνίζονται στις τρεις κατηγορίες ήταν σε θέση να δώσουν ένα εντυπωσιακό και συναρπαστικό θέαμα μπροστά σε 5.000 θεατές που κατέκλυσαν κάθε γωνιά του νησιού.

MX1

Το 2018 για τον Tony Cairoli ξεκίνησε ακριβώς όπως και το 2017! Ο εννιά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής MXGP κυριάρχησε στο σαββατοκύριακο της Σαρδηνίας, και πήρε την πρώτη θέση στον αγώνα MX1 και την πρώτη θέσης τον  τελικό του Super Champion, στο οποίο συμμετέχουν οι είκοσι καλύτεροι αναβάτες από τις κατηγορίες MX1 και MX2, και αγωνίζονται όλοι μαζί.

Ο Cairoli  οδήγησε τον αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος. Πίσω του τερμάτισε ο Max Anstie, ενώ ο Jeremy Van Horebeek συμπλήρωσε το βάθρο. Ο Gautier Paulin τερμάτισε τέταρτος μπροστά από τον Romain Febvre και τον Shaun Simpson.

MX2

Ήταν η πρώτη επίσημη εμφάνιση και για τους πρωταγωνιστές της MX2 στην θεαματική πίστα της Σαρδηνίας. Καλύτερος όλων ήταν ο αυστραλιανός Hunter Lawrence, ο οποίος τερμάτισε πρώτος τον αγώνα στη δύσκολη άμμο της Riola. Στη δεύτερη θέση ο πολύ καλός Pauls Jonass, ο οποίος στα αρχικά στάδια του αγώνα έκανε ένα λάθος που τον ανάγκασε να μείνει πίσω και να χάσει αρκετές θέσεις.

Δεν ήταν εύκολο να ξαναβρεθεί μπροστά, αλλά ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2017 στην κατηγορία, δεν εγκατέλειψε και κατάφερε να έχει   ένα καλό αποτέλεσμα που τον κρατά μεταξύ των διεκδικητών του τίτλου. Ο αναβάτης της Honda HRC, Calvin Vlaanderen ολοκλήρωσε το βάθρο.

ELITE

Ο εννιά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής πήρε και πάλι το προβάδισμα, κατακτώντας το Just1 Holeshot, και εντυπωσίασε τους πάντες. Ήδη μετά από δύο γύρους, ο Cairoli είχε κάνει απόσταση από τους Max Anstie, Van Horebeek και Febvre που τον ακολούθησαν.

Στα μισά του αγώνα, ο Cairoli μείωσε τον ρυθμό και βρέθηκε στην τρίτη θέση, πίσω από τον νέο επικεφαλής του αγώνα Max Anstie και τον Romain Febvre. Ο Cairoli επέστρεψε αμέσως, συνεχίζοντας να πιέζει μέχρι τη νίκη. Πίσω του τερμάτισε ο Max Anstie , ενώ το βάθρο έκλεισε ο Febvre.