27 April 2024
WSBK 2024

O Toprak Razgatlioglu κέρδισε την Pole Position με νέο ρεκόρ στην Catalunya – Αποτελέσματα

Ο Toprak Razgatlioglu (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) κατέκτησε την πρώτη του pole position με την BMW στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike FIM μόλις στον 2ο αγώνα, με νέο ρεκόρ, γράφοντας το εκπληκτικό 1’39.489s.

Η ταχύτητα ήταν εντυπωσιακή στην διαδικασία της Superpole, με δέκα αναβάτες να κάνουν χρόνους κάτω από το ρεκόρ γύρου!

Στην δεύτερη θέση της εκκίνησης θα είναι ο  Nicolo Bulega (Aruba.it Racing – Ducati) με διαφορά στο +0,102s από τον πρώτο, ενώ την πρώτη σειρά εκκίνησης θα κλείσει ο Andrea Iannone (Team GoEleven) με διαφορά στο +0,310 από τον πρώτο!

Από την δεύτερη σειρά και την 4η θέση θα ξεκινήσει το δεύτερο BMW με τον Van der Mark φέρνοντας δύο BMW στην πρώτη τετράδα για πρώτη φορά το 2024. Είναι επίσης το καλύτερο αποτέλεσμα Superpole του Ολλανδού από τότε που ήταν δεύτερος στο Donington Park το 2021. Ο Sam Lowes θα είναι στην 5η θέση και ήταν ο τελευταίος αναβάτης που πήγε κάτω από το 1’40, με τον Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) να ολοκληρώνει τη δεύτερη σειρά στην 6η θέση.

Ο Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) θα ανοίξει την τρίτη σειρά στον Αγώνα 1, μπροστά από τον Remy Gardner (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) στην 8η θέση και με τον Andrea Locatelli (Pata Prometeon Yamaha) στην 9η θέση.

Η τέταρτη σειρά θα ανοίξει με τον Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team) να είναι στη δέκατη θέση με 1’40.240s, 0.751s μακριά από την pole, μπροστά από  τον δυο φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή, Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) που θα είναι στην 11η θέση, ενώ την σειρά κλείνει ο Scott Redding (Bonovo Action BMW).

Από την 13η θέση θα εκκινήσει ο έξι φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής Jonathan Rea.

Πρόγραμμα και ώρες του 2ου γύρου των αγώνων WSBK στη Catalunya στη Βαρκελώνη – 22 έως 24 Μαρτίου 2024