28 April 2024
WSBK 2021

Ο Toprak Razgatlioglu κέρδισε τoν συναρπαστικό 1ο αγώνα στο Portimao – Ο Rea είχε σφοδρή πτώση – Αποτελέσματα – Χρόνοι

Μια συναρπαστική  μάχη είδαμε στο Autodromo Internacional do Algarve μεταξύ του Rea και του Toprak Razgatlioglu, αλλά και του Scott Redding.

Δυστυχώς για τον Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK), ο αγώνας τέλειωσε νωρίς  στο τέλος του γύρου 5 σε μία σφοδρή πτώση, όταν έχασε το μπροστινό με μεγάλη ταχύτητα, στέλνοντας τον ZX-10RR στον αέρα και τον ίδιο να κυλά στο έδαφος για πολλά δευτερόλεπτα στην στροφή 15.

Ο αγώνας ξεκίνησε δυνατά από την αρχή με τον Razgatlioglu και τον Rea να δίνουν μάχη σώμα με σώμα με συνέχεις επαφές, τέτοιου είδους που αν γίνονταν στο MotoGP θα είχαμε δεκάδες ώρες συζητήσεων, και βέβαια θα βγαίναν πολλοί ανεγκέφαλοι οδηγοί όπως ο ανεκδιήγητος Michel Fabrizio, να κατηγορούν οδηγούς με ανήθικο τρόπο!

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός ακόμα και όταν μετρά την πτώση του Rea ο Rending επιτέθηκε στον Razgatlioglu, με το ζευγάρι να παλεύει μεταξύ τους μέχρι το τέλος του αγώνα, με νικητή τον Razgatlioglu, που κατάφερε και μεγάλωσε την διαφορά του από τον Rea στους 45 βαθμούς!

Ο Rea μετά την πτώση του μεταφέρθηκε στο ιατρικό κέντρο για έλεγχο. Θα επανεκτιμηθεί αύριο το πρωί πριν από τη συνεδρία προθέρμανσης WorldSBK, με τον Rea να έχει πολλαπλές εκδορές και τριβή στον αριστερό αγκώνα. Αυτό σημαίνει ότι είναι η πρώτη φορά από το 2014 που ο Rea δεν εμφανίστηκε στο βάθρο του Portimao.

Ο Razgatlioglu με την πρώτη του νίκη στο Portimao, τελείωσε την ξηρασία της Yamaha στο Portimao από νίκες εδώ και 10 χρόνια από τον Marco Melandri στο Race 2 το 2011.

Το βάθρο έκλεισε ο Loris Baz (Team GoEleven) με την τρίτη θέση, όπου συνεχίζει τις πολύ καλές εμφανίσεις του!

Στην 4η θέση τερμάτισε το εργοστασιακό Ducti με τον Rinaldi, με τον Haslam να επιστρέφει τελικά στην πέμπτη θέση αφού ξεκίνησε από την πρώτη σειρά. Ο Garrett Gerloff (GRT Yamaha WorldSBK Team) διεκδίκησε μια σταθερή έκτη θέση στον αγώνα 1 στο Portimao, μόλις τρία δέκατα πίσω από τον Haslam.

Ο Axel Bassani (Motocorsa Racing) συνέχισε την καλή του απόδοση με την έβδομη θέση μπροστά από τον Αργεντινό Leandro Mercado (MIE Racing Honda) που διεκδίκησε την όγδοη θέση.

Ο Eugene Laverty (BMW Motorrad WorldSBK Team) τερμάτισε στην ένατη θέση με τον Christophe Ponsson (Gil Motor Sport-Yamaha) να κλείνει την πρώτη δεκάδα.