27 April 2024
MotoGP 2024

Οι Valentino Rossi και Luca Marini κέρδισαν τον αγώνα 100 Km of Champions 2024 στο Ράντζο de Valentino – ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ – VIDEO

Το ζευγάρι που σχηματίστηκε από τους Valentino Rossi και Luca Marini, κέρδισε την ένατη έκδοση του 100 km of Champions.

Ο αγώνας που διεξήχθη στο Tavullia Ranch και διήρκεσε 50 γύρους (κάθε 5 γύρους οι οδηγοί εναλλάσσονταν) είδε τους γηπεδούχους να φτάνουν στη γραμμή τερματισμού με χρόνο 01:45:54.

Παλεύοντας για την νίκη με το ζευγάρι του Valentino Rossi και Luca Marini, οι Elia Bartolini και Celestino Vietti, πέρασαν την γραμμή τερματισμού και την καρό σημαία, πολύ κοντά στους νικητές. Το τρίτο σκαλί του βάθρου κατέκτησε το ζευγάρι που σχημάτισαν οι Franco Morbidelli και Andrea Migno.

Στην 4η θέση τερμάτισε το ζευγάρι με τους Diogo Moreira και Ferran Cardus, μπροστά από τους  Dennis Foggia και Fabio di Giannantonio, που πέρασαν πέμπτοι τη γραμμή τερματισμού.

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής MotoGP,  Pecco Bagnaia, ο οποίος ήταν ζευγάρι με τον Marco Bezzecchi, τερμάτισε έκτος, μπροστά από τους Xavier Artigas και Sammy Halbert.

Οι Remy Gardner και Pedro Acosta τερμάτισαν στη 12η θέση, πίσω από τα ζευγάρια των  Fernandez/Chareyre, Pasini/Farioli, Rabat/Ottaviani και Surra/Fuligni.

Οι νικητές που ανέβηκαν στο βάθρο κλασικά πήραν ένα μπούτι ζαμπόν και ένα κολιέ από λουκάνικα.