20 April 2024
MotoGPΙΣΤΟΡΙΑΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Σαν σήμερα: 10/10/10 o Jorge Lorenzo γίνεται για πρώτη φορά Παγκόσμιος πρωταθλητής MotoGP

Σαν σήμερα στις 10/10/20210 ο o Jorge Lorenzo γίνεται για πρώτη φορά Παγκόσμιος πρωταθλητής MotoGP, στο GP της Μαλαισίας.

Παρότι ο Valentino Rossi με μια εκπληκτική απόδοση πήρε την νίκη του αγώνα ο  Jorge Lorenzo έγινε Παγκόσμιος πρωταθλητής MotoGP.

Ο Jorge Lorenzo οδηγώντας συντηρητικά και χωρίς να πάρει κάποιο ρίσκο τερμάτισε στην τρίτη θέση που του χάρισε το παγκόσμιο, καθώς χρειαζόταν να τερματίσει πάνω από την ένατη θέση για να είναι και μαθηματικά  πρωταθλητής. Η επιτυχία του Jorge Lorenzo χάρισε την Yamaha MotoGP τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο τους.

Η διαδρομή του Jorge Lorenzo προς τη δόξα του MotoGP ήταν στρωμένη με επιτεύγματα ρεκόρ. Ξεκίνησε αρχικά με αγώνες minicross ηλικίας μόλις τριών ετών. Ο Lorenzo αγωνίστηκε επίσης στα minimoto στη Μαγιόρκα. Τα επόμενα χρόνια, κέρδισε έναν τίτλο στα 50cc Copa Aprilia στο Ισπανικό Πρωτάθλημα με ειδική άδεια, αφού ήταν μόλις δεκατριών ετών.

Θέτοντας ένα ρεκόρ τότε, ο Lorenzo έγινε ο νεότερος αναβάτης που συμμετείχε σε αγώνα Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Γίνοντας δεκαπέντε – η ελάχιστη ηλικία για συμμετοχή στο Grand Prix τότε – τη δεύτερη ημέρα προπόνησης για τον ισπανικό αγώνα του 2002 στη Χερέθ, έκανε το ντεμπούτο του με Derbi 125cc σε μια πίστα όπου θα είχε μεγάλη επιτυχία τα επόμενα χρόνια.

Μόλις στη δεύτερη σεζόν πήρε την πρώτη του νίκη στο Γκραν Πρι στο Ρίο ντε Τζανέιρο της Βραζιλίας, όπου ο εντυπωσιακός ελιγμός προσπέρασής του «από έξω» στον Casey Stoner και τον Dani Pedrosa του χάρισε το ψευδώνυμο «Por Fuera». Το 2004 νίκησε σε άλλους τρεις αγώνες, και μετα την επόμενη χρονιά ανέβηκε στην κατηγορία των 250cc οπού και κέρδισε τέσσερις pole position και έξι βάθρα στην παρθενική του σεζόν.

Το 2006 επρόκειτο να είναι η χρονιά ενηλικίωσης, και πηγαίνοντας στην Aprilia και έγινε αμέσως το φαβορί για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Με εντυπωσιακές οκτώ νίκες, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ pole position με δέκα, και σηκώνοντας τον τίτλο σε έναν συναισθηματικό τελικό αγώνα της χρονιάς στη Βαλένθια, έγινε για πρώτη φορά πρωταθλητής δικαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί.

Η επόμενη χρονιά το 2007, ήταν και πάλι άλλη κυρίαρχη χρονιά για τον Lorenzo που υπερασπίστηκε τον τίτλο του στα 250, με τις εννέα νίκες του να προέρχονται από την pole. Σε ηλικία μόλις είκοσι ετών, ήταν δύο φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής 250cc και ανέλαβε τη μεγαλύτερη πρόκληση μέχρι εκείνη την ημέρα, υπογράφοντας στην εργοστασιακή ομάδα της Yamaha στο MotoGP, μαζί με τον Valentino Rossi.

Ο Lorenzo έκανε άμεσο αντίκτυπο στην κορυφαία κατηγορία με εκπληκτικούς πρώτους πέντε αγώνες. Πήρε pole στο ντεμπούτο του – έγινε ο πρώτος που το έκανε αυτό μετα από τον Max Biaggi δέκα χρόνια πριν – και τερμάτισε δεύτερος σε μια εκπληκτική εμφάνιση στο Κατάρ. Ακολούθησε το κατόρθωμα με pole στους επόμενους δύο αγώνες, και έγινε ο πρώτος αναβάτης που πήγε «τρείς στις τρείς» pole στη πρώτη του σεζόν και μετέτρεψε και τις δύο σε βάθρα.

Δυστυχώς, η πρώτη του σεζόν MotoGP το 2008 είχε επίσης με μερικά μεγάλα ατυχήματα και τραυματισμούς, συμπεριλαμβανομένων δύο σπασμένων αστραγάλων στην Κίνα που τελικά ανάγκασαν τον πρωτοεμφανιζόμενο να απομακρυνθεί από τον αγώνα για τον εντός έδρας αγώνα του στην Καταλονία. Ωστόσο, ανέκτησε τη φυσική του κατάσταση και την αυτοπεποίθησή του στο τελευταίο μέρος της σεζόν, και ανέβασε το ρυθμό για να τερματίσει τέταρτος συνολικά και να πάρει τον τίτλο του rookie της χρονιάς.

Ο Lorenzo το 2009 σημείωσε τέσσερις νίκες ως μέρος μιας διαδρομής 12 βάθρων για τη χρονιά, με πέντε pole position επίσης. Τελικά δεν μπόρεσε να πάρει τον τίτλο από τα χέρια του Rossi!

Το 2010 το αστέρι του Lorenzo ανέβηκε ακόμη περισσότερο και τελικά μπόρεσε να αποτινάξει την «ασυνεπή» ένδειξη, σημειώνοντας τερματισμούς στο βάθρο στους πρώτους δώδεκα αγώνες της σεζόν, κερδίζοντας επτά από αυτούς. Πήρε έξι pole αυτή τη σεζόν και προκρίθηκε στην πρώτη σειρά του grid για κάθε αγώνα εκτός από έναν. Σε ηλικία μόλις 23 ετών, γίνεται μόνο ο δεύτερος Παγκόσμιος Πρωταθλητής από την Ισπανία στην πρώτη κατηγορία μετά τον Alex Crivillé και έχοντας υπογράψει με την εργοστασιακή ομάδα της Yamaha για δύο ακόμη σεζόν.

Στατιστικά για τον Jorge Lorenzo:

– Ο Jorge Lorenzo έγινε τότε ο δεύτερος Ισπανός αναβάτης που κερδίζει τον παγκόσμιο τίτλο MotoGP – ο άλλος ήταν ο Alex Crivillé το 1999.

– Ήταν ο πρώτος Ισπανός αναβάτης που κατέκτησε παγκόσμιους τίτλους τόσο στην κατηγορία των 250cc όσο και στην κατηγορία MotoGP.

– Ο Lorenzo τερμάτισε στην πρώτη τετράδα στους πρώτους 15 αγώνες της χρονιάς στο δρόμο του για την κατάκτηση του παγκόσμιου τίτλου.

– Τότε σε ηλικία 23 ετών και 159 ημερών ήταν ο έκτος νεότερος αναβάτης όλων των εποχών που κέρδισε τον τίτλο της πρώτης κατηγορίας, μετά τους Freddie Spencer, Casey Stoner, Mike Hailwood, John Surtees και Valentino Rossi.

– Ήταν ο τρίτος νεότερος αναβάτης που έχει κατακτήσει παγκόσμιους τίτλους τόσο στην κατηγορία των 250cc όσο και στην κορυφαία κατηγορία, μετά τον Mike Hailwood και τον Valentino Rossi.

-Κατά τη διάρκεια του 2010, ο Jorge Lorenzo έγινε μόνο ο τέταρτος αναβάτης στην 62χρονη ιστορία των αγώνων Grand Prix μοτοσικλετών που τερμάτισε στο βάθρο της πρώτης κατηγορίας στους πρώτους δώδεκα αγώνες GP της χρονιάς.