24 April 2024
WSBK 2021

Supersport 300: Κυριαρχία της Kawasaki με νικητή τον Adrian Huertas στο Aragon

Ο πρώτος αγώνας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος FIM Supersport 300 του 2021 τέλειωσε 3 γύρους νωρίτερα λόγω Κόκκινης Σημαίας, αλλά δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει ο Adrian Huertas (MTM Kawasaki) που πήρε την πρώτη του νίκη στο WorldSSP300, παρά το γεγονός ότι τιμωρήθηκε με ένα Long Lap Penalty, στο MotorLand Aragon για το Pirelli Aragon Round.

Ο Huertas εξασφάλισε την πρώτη του νίκη, μπροστά από τον Tom Booth-Amos (Fusport – RT Motorsports από την SKM Kawasaki) που τερμάτισε μόλις 0,004 δευτερόλεπτα πίσω από τον Huertas

Ο Yuta Okaya (MTM Kawasaki) έκλεισε το πρώτο βάθρο της σεζόν στην κατηγορία με μόλις 0,098s πίσω από τον πρώτο.

Ο Unai Orradre (Yamaha MS Racing) κέρδισε την τέταρτη θέση, μπροστά από τον Samuel di Sora (Leader Team Flembbo) και τον Jeffrey Buis (MTM Kawasaki) ολοκληρώνοντας την κορυφαία εξάδα.

Ο Polesitter Ton Kawakami τερμάτισε στην έβδομη θέση, μπροστά από τον Koen Meuffels (MTM Kawasaki), ενώ ο Χάρι Χούρι (Fusport – RT Motorsports από την SKM Kawasaki) κατέκτησε την ένατη θέση στην πρώτη του έναρξη στο WorldSSP300. Ο Bruno Ieraci (Machado CAME SBK) συμπλήρωσε την πρώτη δεκάδα τερματισμού, με τα τρία δέκατα μπροστά α από την παγκόσμια  πρωταθλήτρια Ana Carrasco του 2018 (Kawasaki Provec WorldSSP300) που επέστρεψε στους αγώνες μετα τον σοβαρό τραυματισμό της, κάνοντας και τον ταχύτερο γυρο του αγώνα με 2’06.452  που είναι και νέο ρεκόρ!