25 April 2024
WSBK 2016

WSBK-Αγώνας 1: Ο Rea νικητής, πρώτο βάθρο για τον Hayden

Ο Jonathan Rea ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου αγώνα στο Assen, παγιώνοντας τη θέση του ως ο δεύτερος πιο επιτυχημένος αναβάτης στην Ολλανδική πίστα. Ο Chaz Davies συνέχισε τις καλές εμφανίσεις στην δεύτερη θέση, ενώ ο MotoGP Legend αναβάτης της Honda, Nicky Hayden ανέβηκε για πρώτη φορά στο βάθρο WorldSBK.

81898_r4_action_fullΜετά από μια πολύ καλή εκκίνηση κατέχοντας την superpole, ο Tom Sykes οδήγησε τον αγώνα με τον team-mate στην KRT, Jonathan Rea να ακολουθεί. Οι δύο αναβάτες της Kawasaki πήραν την πρωτοπορία του αγώνα και μετά από ένα λάθος του Sykes, ο Rea ήταν εκεί να το εκμεταλλευτεί. Ο Chaz Davies ακολουθούσε τους δυο αναβάτες σε μια συνεχή μάχη για την πρώτη θέση, παίρνοντας την πρωτοπορία για αρκετούς γύρους.

09028_R4_ActionΟ Sykes στον ένατο γύρο αναγκάστηκε να εγκαταλείψει μετά από μια πτώση στην στροφή 16, χάνοντας το μπροστινό του. Έτσι το γκρουπ Rea, Davies, Van Der Mark και Hayden συνέχισαν τις εντυπωσιακές μάχες με τον Ουαλό, να είναι επικεφαλής της ομάδας.

Η μάχη δόθηκε κυρίως μεταξύ Van der Mark, Davies και Rea που αγωνίστηκαν για το προβάδισμα χαρίζοντας εντυπωσιακό θέαμα, όμως ο Ολλανδός Van der Mark, δυστυχώς πίεσε παραπάνω και έχασε τα φρένα στη Honda του, μόλις 2 γύρους πριν την καρό σημαία.

Έτσι ο Rea πήρε την καρό σημαία διευρύνοντας την διαφορά του από τον αναβάτη της Ducati, Chaz Davies, που χάρης στην διπλή νίκη του προηγούμενου γύρου στο Aragon, είναι στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας μπροστά από τον Sykes.

09359_R4_ActionH ευχάριστη έκπληξη της ημέρας ήταν η τρίτη θέση του βάθρου από τον αναβάτη της Honda, Nicky Hayden. Ο πρώην αναβάτης του MotoGP, ακολουθούσε στην 4η θέση και με την πτώση του ομμόσταυλου του κατάφερε να ανέβει για πρώτη φορά στο βάθρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Superbike.

Ο αναβάτης της MV Agusta, Leon Camier, είχε μια πολύ καλή εμφάνιση μετά την απογοήτευση του Aragon, τερματίζοντας στην τέταρτη θέση. Με αυτό τον τρόπο ανέκτησε τις δυνάμεις του συλλέγοντας πολύτιμους βαθμούς μετά από σκληρή δουλειά και του ιδίου αλλά και της ομάδας του.

81606_R4_ActionΤην κορυφαία πεντάδα ολοκλήρωσε ο αναβάτης της Althea BMW Racing Team, Jordi Torres εκμεταλλευόμενος τις πτώσεις στις μπροστινές θέσεις, με ο team-mate του, Markus Reiterberger να τερματίζει στην 7η θέση έχοντας οδηγήσει για αρκετούς γύρους μαζί με τον συμπαίκτη του.

Ανάμεσα στις δυο BMW, βρέθηκε ο αναβάτης της Aprilia, Lorenzo Savadori καταγράφοντας την μεγαλύτερη επιτυχία της καριέρας του στην μεγάλη κατηγορία.

01814_R4_AmbienceΓια την Pata Yamaha ο πρώτος αγώνας δεν πήγε όπως θα τον περίμεναν με τον Sylvain Guintoli, να ξεκινά από την πρώτη σειρά εκκίνησης όμως μετά από 4 γύρους, βρέθηκε στην ατμοπαγίδα εγκαταλείποντας τον αγώνα νωρίς.

Ο team-mate του, Alex Lowes, μετά από την άσχημη 12 θέση εκκίνησης στο grid, έδωσε τον δικό του αγώνα καταφέρνοντας να τερματίσει τελικά στην 8η θέση. Την κορυφαία δεκάδα ολοκλήρωσαν δυο Kawasaki, αυτές του Roman Ramos και του Lucas Mahias.