Dakar 2016Ανασκόπηση Ημέρας 2016

Dakar 2016. Ανασκόπηση 10ης Ειδικής – Παρθενική νίκη για τον Stefan Svitko

Η 10η ειδική ολοκληρώθηκε 30 χιλιόμετρα πριν τον προκαθορισμένο τερματισμό χωρίς να αλλάξει κάτι στην κορυφή!  Το πρωί καθυστέρησε η έναρξη της σημερινής ειδικής λόγω της χθεσινοβραδινής καταιγίδας. Αποτέλεσμα αυτής της κακοκαιρίας ήταν  ένα φουσκωμένο ποτάμι που ανάγκασε τους διοργανωτές να διακόψουν τον αγώνα στο CP5 (244,7 χλμ) για όλες τις κατηγορίες. Το ποτάμι είχε γίνει αδιάβατο και πάρα πολύ επικίνδυνο για οποιαδήποτε ρίσκο και έτσι ο αγώνας διακόπηκε 30 χιλιόμετρα πριν το τέλος.

1. Štefan Svitko
2. Kevin Benavides
3. Toby Price
Παρθενική νίκη στο Ντακάρ για τον Štefan Svitko
Ο Štefan Svitko έγινε μέρος της ιστορίας του Dakar με τη παρθενική του νίκη σε ειδική στο Dakar. Ο  Σλοβάκος ανταμείβετε για τον δυνατό αγώνα που έχει δώσει στο φετινό Rally Dakar, κατακτώντας την πρώτη νίκη στην 7χρονη πορεία του στον αγώνα. Αδιαμφισβήτητα ο Svitko φέτος έχει την ποιο σταθερή πορεία από όλους τους αναβάτες, και με χαμηλό προφίλ κάνει έναν καταπληκτικό αγώνα παραμένοντας σταθερά στην 2η θέση στην γενική κατάταξη.

11872081_1045742435485063_3989821371733821880_o

Ο χρόνος του σήμερα ήταν περίπου 6 λεπτά καλύτερος από του πρωτοπόρου της γενικής κατάταξης, Toby Price, έτσι ο Σλοβάκος μείωσε την διαφορά του από την κορυφή στα 23 λεπτά.

Kevin Benavides σταθερός «πρωτάρης»
Στην δεύτερη θέση σήμερα ποζάρει η Honda του Αργεντινού Kevin Benavides με 3 λεπτά διαφορά από τον Svitko

Ο Benavides είπε: «Ήταν μια καλή μέρα. Έπεσα, αλλά δεν ήταν τίποτα σοβαρό. Η πορεία ήταν δύσκολη. Υπήρχε πολύ πλοήγηση. Πολλά ποτάμια φουσκωμένα με την βροχή και πάρα πολύ λάσπη, που είναι ασυνήθιστο εδώ. Οι αμμόλοφοι ήταν υγροί. Στο τέλος της ημέρας, είμαι χαρούμενος με την ειδική. Το τέλος είναι κοντά. Πρέπει να μείνω προσηλωμένος να κρατήσω το ρυθμό.»

Ο Toby Price σήμερα πήγε χαλαρά!
Ο πρωτοπόρος της γενικής κατάταξης Toby Price, επέλεξε να κάνει έναν αγώνα στρατηγικής σήμερα αφού δεν απειλείτε άμεσα η θέση του. Έτσι ρίχνοντας ελάχιστα τον ρυθμό του, ολοκλήρωσε την μέρα στην 3η θέση.

12525338_10153524219435000_2154120530273626246_o
Toby Price

Ο ίδιος δήλωσε μεταξύ άλλων: «Ήταν μια καθοριστική ειδική. Οδήγησα ποιο συντηρητικά σήμερα γιατί χθες πίεσα πάρα πολύ την μοτοσικλέτα μου τη ζέστη. Επίσης επικεντρώθηκα παραπάνω στην πλοήγηση. Οι δύο συναθλητές πίσω μου με πρόφθασαν, αλλά δεν μπορώ να παραπονεθώ, ήταν μια καλή ειδική. Είμαι σε θέση που μου επιτρέπει να οδηγήσω λίγο πιο αμυντικά, δεν χρειάζεται να πιέσω πολύ για να κερδίσω χρόνο, όπως έκανα χθες. Έχω μια διαφορά, αλλά όχι ασφαλείας. Οτιδήποτε μπορεί να συμβεί, πρέπει να συνεχίσω με σταθερό ρυθμό και να αποφύγω τυχόν λάθη. Επίσης πρέπει να είμαι έτοιμος αν χρειαστεί να κάνω αντεπίθεση»

5695348a1594c8.56272508
Paulo Gonçalves

Ο Paulo Gonçalves συνεχίζει το κυνήγι για την κορυφή χωρίς ελπίδα….
Ο Paulo Gonçalves (Honda) κατάφερε και επισκεύασε την μοτοσυκλέτα του κατά την διάρκεια της νύχτας με την βοήθεια του Ceci που είναι και μηχανικός, και μπόρεσαν να κολλήσουν το ψυγείο στην μοτοσυκλέτα του Πορτογάλου μόνοι τους, αφού οι μηχανικοί δεν επιτρεπόταν να επέμβουν στην μαραθώνια. Ο Speedy ξεκίνησε την μέρα όχι με το καλύτερο τρόπο αφού έχασε για λίγο την σωστή διαδρομή και περιπλανήθηκε, με αποτέλεσμα να ολοκληρώσει την μέρα στην 4η θέση, χωρίς να βελτιώνει την διαφορά του από την κορυφή.

Ποινή για τον Πορτογάλο
Οι ελπίδες του Paulo Gonçalves για μια καλή θέση στην κορυφαία τριάδα στο Dakar 2016 έλαβαν τέλος μετά και την ποινή που δέχτηκε από την διοργάνωση.
Ο αναβάτης της Honda μετά την καταστροφική 9η ειδική ήταν προ των πυλών της εγκατάλειψης, αλλά εν τέλη με τον πρόωρο τερματισμό της ειδικής, κατάφερε να τερματίσει και να πλασαριστεί στην τρίτη θέση στην γενική κατάταξη.
Χθες είχε μια καλή μέρα τερματίζοντας 4ος, 6 λεπτά πίσω από το νικητή της ημέρας, χωρίς όμως να μειώνει ιδιαίτερα την διαφορά του από την κορυφή. Δυστυχώς όμως γι ‘αυτόν, οι διοργανωτές δεν είχαν σταματήσει να εξετάζουν την περίπτωση του και ανακοίνωσαν μια ποινή πενήντα λεπτά, σκοτώνοντας τις ελπίδες του για μια θέση στο βάθρο στο Ροζάριο.
Ο λόγος σύμφωνα με τα γραφόμενα στην σελίδα του Dakar, είναι ότι στην 9η ειδική, όταν είχε το πρόβλημα με την μοτοσυκλέτα του, ο αναβάτης πέρασε περισσότερο από μία ώρα στο CP2 προσπαθώντας να επιδιορθώσει το τρύπα στο ψυγείο της Honda του, ενώ επιτρεπόταν να σταματήσει μόνο για 15 λεπτά.

12471376_954593774593995_303155657668571461_o

Ο Antoine Meo τέλειωσε την 10η ειδική στην πέμπτη θέση με διαφορά και 7’43” από τον πρώτο.

Ο Pablo Quintanilla, φέρνει την πρώτη Husqvarna στην κορυφαία εξάδα με διαφορά από τον πρώτο 9’55 “, συνεχίζοντας την σταθερή και καλή του πορεία που κρατά σταθερά τον Χιλιανό οδηγό στην 4η θεση της γενικής.

quintanilla_EDO3221_rid
Pablo Quintanilla

Στην 7η θεση το πρώτο YAMAHA  με τον Rodrigues , 12:01 πίσω από την κορυφή, ενώ στην 8η θεση ο Αμερικανός Brabec 13:47 πίσω από τον πρώτο.
Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν,  ο Γάλλος Van Beveren με YAMAHA και 18:01 από την κορυφή και ο Ισπανός Farres Guell , που τερματισε 26:46  πίσω από τον πρώτο!

Μείνετε συντονισμένοι, έρχονται τα μοναδικά σχόλια του Βασίλη Ορφανού.

12493900_1045743405484966_2201884141779436285_o

Ατυχία της Sanz
H Sanz είχε προβλήματα με το ψυγείο για περισσότερο από 100 km και ήταν αναγκασμένη να σταματά να συμπληρώνει νερό και δεν μπορούσε να πάει γρήγορα. Πίστευε ότι είναι καλή στην πλοήγηση και θα μπορούσε σήμερα να είναι στο top10 και στην γενική να ανέβει στην 11  ή και στην 12 η θέση στην γενική κατάταξη, αλλά δεν ήταν δυνατόν.

QUAD
Την σημερινή ειδική στα Quad, κέρδισε ο ΝότιοΑφρικανός Brian Baragwanath, με τους αδελφούς  Patronelli στη δεύτερη και τρίτη θέση. Ο Marcos Patronelli διατηρεί το προβάδισμα στην γενική κατάταξη με 1’32 ” μπροστά από τον αδερφό του Alejandro. Στην τρίτη θεση της γενικής ανέβηκε ο Αργεντινός Jeremías González  αρκετά πίσω από τους δυο πρώτους  με 1 ώρα και 34 ‘λεπτά πίσω, ενώ ακριβώς πίσω του με διαφορά μόλις 12 δευτερόλεπτων ο Ρώσος Karyakin.