22 July 2024
MotoGP 2022

Moto2: Ο Ai Ogura νίκησε τον δυνατό αγώνα στο Red Bull Ring της Αυστρίας – Αποτελέσματα

Το 1-2 έκανε η Team Asia στο Grand Prix της Αυστρίας στην κατηγορία Moto2 για τον 13ο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2022, στην πίστα Red Bull Ring.

Την νίκη πήρε ο Ai Ogura, κερδίζοντας το έβδομο βάθρο του στην Moto2!

Ο Ιάπωνας δεν άφησε περιθώριο στον ομόσταυλό του Somkiat Chantra, που του επιτέθηκε στις τελευταίες στροφές και πέρασε μπροστά, αλλά ο  Ogura απάντησε αμέσως παίρνοντας την καρό σημαία, ανεβαίνοντας και την κορυφή στη βαθμολογία του παγκόσμιου πρωταθλήματος.

Στην δεύτερη θέση όπως είπαμε ο Somkiat Chantra, μπροστά από τον εκπληκτικό Jake Dixon (Aspar), ο οποίος στο τέλος κατάφερε και πέρασε τον πρωτάρη της κατηγορίας, Pedro Acosta (Red Bull Ajo), που επέστρεψε στους αγώνες μετά από τον τραυματισμό του!

Στην 4η θέση τερμάτισε τελικά ο Augusto Fernandez, όπου έδωσε μάχη για πολλούς γύρους με τον Aron Canet (Pons), ο οποίος τελικά τερμάτισε στην 6η θέση!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Alonso Lopez (Speed ​​​​Up), που για αρκετούς γύρους πάλευε για μια θέση στο βάθρο!

Στην 8η θέση τερμάτισε ο Marcel Schrotter (Intact GP), μπροστά από τον Albert Arenas (Aspar) και τον Jeremy Alcoba (Intact GP) που έκλεισε το Top Ten.

Άσχημος αγώνας για τον Celestino Vietti, που έπεσε στον 9 γύρο, ενώ πάλευε για τη δεύτερη θέση.

Ο Ogura είναι ο νέος ηγέτης της παγκόσμιας κατάταξης με 183 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον Augusto Fernandez και 27 περισσότερους από τον Celestino Vietti.