26 April 2024
MotoGP 2022

Moto3: Ο Ayumu Sasaki πήρε μια καταπληκτική νίκη στο Red Bull Ring της Αυστρίας – Αποτελέσματα

Ένας απίστευτος Ayumu Sasaki κέρδισε το Grand Prix της Αυστρίας στην κατηγορία Moto3, για τον 13ο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2022 στην πίστα Red Bull Ring στην Αυστρία.

Ο αναβάτης της Max Racing Team παρά τη διπλή ποινή σε μεγάλο γύρο (Long Lap Penalty) λόγω τιμωρίας από το Σίλβερστοουν, έφτασε να είναι ακόμη και 24ος στην επιστροφή του στην πίστα, μετά την ποινή, έκανε μια φοβερή ανάκαμψη δεδομένης της ποινής, ανακτώντας θέσεις, φτάνοντας στην κορυφή 11 γύρους πριν το τέλος και έμεινε εκεί μέχρι την καρό σημαία!

Στο βάθρο ανέβηκε στην 2η θέση ο Tatsuki Suzuki με τη Honda της Team Leopard και ο πρωτάρης της Team KTM BOE, David Munoz που έκλεισε το βάθρο του αγώνα της Αυστρίας!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Ντενίζ Οντζού, μπροστά από τον επικεφαλής της βαθμολογίας, Sergio Garcia (GasGas Aspar), που τερμάτισε πέμπτος και μπροστά από τον rookie Diogo Moreira (KTM MT Helmets -MSI), τον ομόσταυλό του Izan Guevara, και τον επίσης πρωτάρη, και poleman, Daniel Holgado (KTM Red Bull Ajo ).

Ο John McPhee (Husqvarna Max Racing Team) και ο Kaito Toba με το KTM του Team CIP έκλεισαν την πρώτη δεκάδα του αγώνα!

Στο Πρωτάθλημα, ο Garcia επεκτείνει μερικούς βαθμούς, φτάνοντας τους 193 βαθμούς, πέντε περισσότερους από τον ομόσταυλό του Izan Guevara και 49 περισσότερους από τον Dennis Foggia. Ο Ayumu Sasaki είναι τέταρτος με 55 βαθμούς διαφορά.