26 April 2024
MotoGP 2022

Moto2: Ο Alonso Lopez κυριάρχησε και κέρδισε τον αγώνα στο Phillip Island  – Αποτελέσματα

Ο Alonso Lopez κυριάρχησε κυριολεκτικά στο Grand Prix της Αυστραλίας στην κατηγορία Moto2, για τον 18ο γύρο του αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2022 στην υπέροχη πίστα Phillip Island.

Ο αναβάτης του Speed ​​​​Up Team παρά την ποινή μεγάλου γύρου που έλαβε για το χτύπημα και την πτώση του Vietti στις δοκιμές, ξεκίνησε τον αγώνα με φοβερό ρυθμό  μακράν από όλους τους άλλους, επιτρέποντας στον εαυτό του να επιστρέψει στο προβάδισμα παρά την ποινή. Για τον #21 αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της σεζόν μετά από αυτή του Misano, και τέταρτο βάθρο στο Moto2.

Στο βάθρο μαζί του ανέβηκαν οι Pedro Acosta (Red Bull Ajo) και Jake Dixon (Aspar), οι οποίοι πέρασαν τη γραμμή του τερματισμού πίσω από τον Lopez με 3.556 και 9.583 δευτερόλεπτα αντίστοιχα.

Η πραγματική ανατροπή του αγώνα, και που θα μπορούσε επίσης να είναι καθοριστική για την μάχη του τίτλου, συνέβη 10 γύρους πριν το τέλος, όταν ο ηγέτης της κατάταξης Augusto Fernandez (Red Bull Ajo) γλίστρησε ενώ ήταν τρίτος, αφήνοντας το κεφάλι του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στον Ai Ogura, που τερμάτισε μόλις 11ος.

Επιστρέφοντας στην κατάταξη, τέταρτος τη γραμμή τερματισμού πέρασε ο Fermin Aldeguer (Speed ​​Up), ο οποίος προηγήθηκε των Manuel Gonzalez (VR46 Master Camp), Jeremy Alcoba (Intact GP), Cameron Beaubier (American Racing) και Somkiat Chantra (Team Asia). Το Top Ten έκλεισε ο Aron Canet (Pons) και ο Bo Bendsneyder (SAG).

Ο Ogura όπως αναφέραμε 11ος, μπροστά από τον Sam Lowes (Marc VDS), τον Marcel Schrotter (Intact GP), το Albert Arenas (GasGas) και Taiga Haga (SAG) που έκλεισαν την 15αδα που πήρε βαθμούς.

Αγώνας για να ξεχάσει είχε ο Tony Arbolino, Celestino Vietti, Niccolò Antonelli και Simone Corsi, οι οποίοι έπεσαν όλοι ευτυχώς χωρίς συνέπειες. Ο Arbolino έπεσε ενώ ήταν στη δεύτερη θέση, ενώ ο Vietti ήταν έκτος.