26 April 2024
MotoGP 2022

Moto2: Ο Celestino Vietti κέρδισε τον αγώνα του Qatar – Αποτελέσματα

Ο Celestino Vietti κέρδισε άνετα το Grand Prix του Κατάρ, στον πρώτο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Moto2 2022.

Ο οδηγός της Mooney VR46 Racing Team, που ξεκίνησε από την pole, κυριάρχησε σε ολόκληρο τον αγώνα, δίνοντας έναν ρυθμό που δεν άφησε περιθώρια στους άλλους να τον απειλήσουν.

Ήταν η πρώτη νίκη της καριέρας του στην ενδιάμεση κατηγορία για τον Ιταλό οδηγό που κάνει “Grand Chelem”, pole, νίκη και ταχύτερο γύρο.

Πίσω του στην 2η θέση ο Aron Canet (Flex Box), που προσπάθησε να ακολουθήσει το ρυθμό του πρώτου στο πρώτο μέρος του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε τελικά να κάνει τίποτα και αρκέστηκε στην 2η θέση.

Ο πραγματικός αγώνας είναι για την τρίτη θέση, μεταξύ τεσσάρων οδηγών, με τον Sam Lowes (Marc VdS) να καταφέρνει να κατακτήσει την τρίτη θέση στο βάθρο λίγο πριν την καρό σημαία, εκμεταλλευμένος το λάθος του Ιάπωνα Ai Ogura που γλίστρησε και έπεσε πάνω στον Augusto Fernandez και που από τύχη γλύτωσαν την πτώση.

Στην 4η θέση τερμάτισε τελικά ο Augusto Fernandez (KTM Ajo) ακολουθούμενος από τον Tony Arbolino (Marc VdS) και τον Ai Ogura (Honda Team Asia) που έκλεισε την κορυφαία εξάδα.

Έβδομη θέση για τον Jorge Navarro (Flex Box) ακολουθούμενος από τον Joe Roberts (ItalTrans) και τον Cameron Beaubier (American Racing). Ο Marcel Schrotter (Intact GP) συμπληρώνει την πρώτη δεκάδα.

Ένα από τα φαβορί του αγώνα, ο πρωταθλητής Moto3 2021, Pedro Acosta (Red Bull Ajo) τερμάτισε 12ος, μετα από μια παραλίγο επαφή στην εκκίνηση με τον Dixon και για να αποφύγει την πτώση τον ανάγκασε να βγει εκτός πίστας και να στρίψει 24ος και στην συνέχεια να τα δώσει όλα και να φτάσει μέχρι την 12η θέση.