24 August 2024
MotoGP 2023

Moto2: Ο Fermin Aldeguer κέρδισε τον αγώνα στο Κατάρ – Αποτελέσματα

Ο Fermin Aldeguer κέρδισε το Grand Prix κατηγορίας Moto2 Qatar, για τον 19ο γύρο της σεζόν, που πραγματοποιήθηκε στο Lusail International Circuit.

Παρά το λάθος στην πρώτη στροφή στα πρώτα στάδια του αγώνα, ο οδηγός της SpeedUp επέστρεψε για να κερδίσει τον τρίτο συνεχόμενο αγώνα (Ταϊλάνδη, Μαλαισία και Κατάρ), τον τέταρτο της σεζόν μετρώντας επίσης και το Silverstone.

Στο βάθρο ήταν ο Manuel Gonzalez (VR46 Team) και ο Aron Canet (Pons), οι οποίοι πάλεψαν μέχρι τη γραμμή τερματισμού, περνώντας από τον #18 μόλις 9 χιλιοστά πριν από το #40.

Ο Jake Dixon (Aspar) και ο Ai Ogura (Team Asia) αγωνίστηκαν επίσης για την τέταρτη θέση, με τον τελευταίο να κερδίζει με μόλις 0,060 δευτερόλεπτα.

Ο Celestino Vietti ήταν έκτος, μπροστά από τον Somkiat Chantra (Ομάδα, Ασία), τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή του 2023 Pedro Acosta (Red Bull Ajo, που δεν ήταν ποτέ μεταξύ των πρωταγωνιστών σε αυτόν τον αγώνα) και τον Alonso Lopez (SpeedUp). Ολοκληρώνοντας την πρώτη δεκάδα είναι ο Tony Arbolino μας (Marc VDS).

Ο pole-sitter Joe Roberts (Italtrans) ήταν επίσης στους βαθμούς στην 11η θέση, όπως και ο Sam Lowes (Marc VDS), ο Marcos Ramirez (OnlyFans American Racing), ο Darryn Binder (Intact GP) και ο Jeremy Alcoba (Gresini).