24 April 2024
MotoGP 2022

Moto2: Ο Pedro Acosta κυριάρχησε στον αγώνα του Aragon – Αποτελέσματα

Ο Pedro Acosta, κέρδισε το Grand Prix του Aragon στην Moto2 σημειώνοντας την δεύτερη του νίκη στην κατηγορία – Αποτελέσματα

Ο Pedro Acosta, πρωταθλητής του 2021 στην κατηγορία Moto3, κέρδισε το Grand Prix του Aragon κατηγορίας Moto2 σημειώνοντας την δεύτερη του νίκη στην κατηγορία.

Ο πρωτάρης της Red Bull Ajo, που ξεκίνησε από τη δεύτερη σειρά, από την έκτη θέση, κέρδισε εντυπωσιακά τον δεύτερο αγώνα της σεζόν μετά από αυτόν του Mugello.

Στο βάθρο και στην 2η θέση τερμάτισε ο Aron Canet, (Team Pons) και ο ηγέτης της παγκόσμιας κατάταξης Augusto Fernandez που στο πρώτο μισό οδήγησε τον αγώνα.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο δεύτερος στην βαθμολογία, ο Ιάπωνας, Ai Ogura (Team Asia), που κέρδισε τον Tony Arbolino, αφού πάλεψαν μεταξύ τους μέχρι την τελευταία στροφή!

Έκτος τη γραμμή τερματισμού πέρασε ο Fermin Aldeguer (Speed ​​​​Up), ο οποίος προηγήθηκε του Somkiat Chantra (Team Asia) και του Jorge Navarro (Pons).

Το Top Ten έκλεισε ο Joe Roberts (Italtrans) και ο Celestino Vietti (Mooney VR46 Racing Team).

Μέσα στους βαθμούς τερμάτισαν επίσης οι Cameron Beaubier (American Racing), Lorenzo Dalla Porta (Italtrans), Barry Baltus (RW Racing GP), Alessandro Zaccone (Gresini) και Bo Bendsneyder (SAG).

Η βαθμολογία του πρωταθλήματος βλέπει πλέον τον Augusto Fernandez να βρίσκεται στο προβάδισμα με 214 βαθμούς έναντι των 207 του Ai Ogura, και των 177 του Aron Canet.