24 August 2024
MotoGP 2021

Moto2: Ο Raul Fernandez κέρδισε τον αγώνα στην Αυστρία 2 – Αποτελέσματα – Χρόνοι

Την 4η του νίκη  φέτος έκανε ο Raul Fernandez στο Grand Prix της Αυστρίας 2.

Ο rookie οδηγός της ομάδας Red Bull KTM Ajo, (μελλοντικός αναβάτης του MotoGP με την KTM Tech3), ήταν στην κορυφή του αγώνα από τον πρώτο γύρο μέχρι την καρό σημαία και ο μόνος που μπόρεσε να τον απειλήσει ήταν ο Ιάπωνας Ai Ogura, που τερμάτισε τελικά δεύτερος, κερδίζοντας το πρώτο του βάθρο στην κατηγορία Moto2 κάνοντας έναν καταπληκτικό αγώνα!

Το βάθρο έκλεισε στην τρίτη θέση ο Augusto Fernandez, που κέρδισε τον ομόστυαλό του και poleman, Sam Lowes, που δεν κατάφερε να κρατήσει τον ομόστυαλό του πίσω, τερματίζοντας τελικά στην 4η θέση.

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Somkiat Chantra (IDEMITSU Honda Team Asia), μπροστά από τον Celestino Vietti (Sky Racing Team VR46 και υποβιβάστηκε μία θέση με ποινή για τα όρια πίστας) κλείνοντας την πρώτη εξάδα.

Ο Remy Gardner (Red Bull KTM Ajo) ξεκινώντας από ην δεύτερη σειρά εκκίνησης , κλείστηκε στην πρώτη στροφή και δεν μπόρεσε να μείνει με τους κορυφαίους και έτσι τερμάτισε 7ος, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας με 19 βαθμούς διαφορά από τον ομόστυαλό του και νικητή του αγώνα Raul Fernandez.

8η θέση για τον Aron Canet, μπροστά από τον Thomas Luthi (SAG Team) και τον Marco Bezzecchi που έκλεισε το Top 10.