19 April 2024
MotoGP 2021

Moto2: Ο Raul Fernandez κέρδισε τον αγώνα στην Valencia – Ο Remy Gardner κέρδισε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2021

Ο Raul Fernandez κέρδισε το τελευταίο Grand Prix της σεζόν στην Βαλένθια στην κατηγορία Moto2.

Μετά από μια πρώτη εκκίνηση του αγώνα που διακόπηκε  από μια κόκκινη σημαία που προκλήθηκε από το λάδι που έμεινε στην πίστα μετά από μια πτώση, ο poleman Simone Corsi παρόλο που δεν είχε πρόβλημα στην πρώτη εκκίνηση στην δεύτερη δεν κατάφερε να  στηθεί στην σχάρα στην επανεκκίνηση λόγω τεχνικής βλάβης.

Μετά από μια μακρά μάχη, ο Raul Fernandez έκανε το καλύτερο που έπρεπε να κάνει και κέρδισε το GP μπροστά από τον Fabio Di Giannantonio (Gresini) και τον Augusto Fernandez (Marc VDS) που έκλεισαν το βάθρο.

Παρά τη νίκη, όμως, είναι ο Remy Gardner, που τερμάτισε  δέκατος , κατέκτησε τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή 2021 στην κατηγορία Moto2, με 4 βαθμού διαφορά από τον δεύτερο Raul Fernandez .  Ο Fernandez, ωστόσο, ξεπερνά το ρεκόρ νικών του Marc Marquez στη σεζόν ως Rookie στην κατηγορία Moto2.

Αυτή είναι η δεύτερη φορά που Πατέρας και Γιος γίνονται παγκόσμιοι πρωταθλητές!

Εκτός του βάθρου ο Celestino Vietti (Sky Racing Team VR46) που τερματίζει τέταρτος μπροστά από τον Aron Canet (Aspar) και τον Xavi Vierge (Petronas).

Έβδομη θέση για τον Sam Lowes (Marc VdS) μπροστά από τους Jorge Navarro και Marcel Schrotter (IntactGP). Την δεκάδα όπως είπαμε έκλεισε ο Remy Gardner