25 April 2024
MotoGP 2021

Moto2: Ο Raul Fernandez  κέρδισε τον αγώνα στο Misano  – Αποτελέσματα

Ο Raul Fernandez (KTM Ajo) κυριάρχησε στο Grand Prix του San Marino στην κατηγορία Moto2, για τον δέκατο τέταρτο αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2021.

Ο Ισπανός, που ξεκίνησε από την πρώτη σειρά, αγωνίστηκε στα πρώτα στάδια του αγώνα με τον Canet, αλλά στο τέλος, παρά την προσπάθεια του Remy Gardner να ανακτήσει έδαφος, κατάφερε να κερδίσει, κάνοντας το 1-2 για την ομάδα της KTM Ajo.

Για τον Ισπανό είναι η έκτη νίκη της σεζόν μετά την Πορτογαλία, Γαλλία, Ολλανδία, Στυρία και Αραγονία. Τώρα ο Ισπανός είναι κοντά στο ρεκόρ του Marc Marquez που στην πρώτη του σεζόν κέρδισε επτά αγώνες.

Ο συμπαίκτης του Remy Gardner και ο Aron Canet (Aspar) συμπλήρωσαν το βάθρο στην δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Sam Lowes (Marc VdS) που οδήγησε τον αγώνα στην αρχή για λίγους γύρους. Ο Marco Bezzecchi (Sky Racing Team VR46), τερμάτισε στην 5η θέση, μπροστά από τον Augusto Fernandez (Marc VdS).

Έβδομος ήταν ο Ai Ogura (Team Asia) ακολουθούμενος από τους Xavi Vierge (Petronas) και Fabio Di Giannantonio (Gresini). Ο Celestino Vietti (Sky Racing Team VR46) συμπληρώνει την πρώτη δεκάδα.