22 July 2024
MotoGP 2023

Moto2: O Tony Arbolino κέρδισε τον βρόχινο αγώνα της Αργεντινής – Αποτελέσματα

Ο Tony Arbolino κέρδισε τον βρόχινο αγώνα της Moto2 στην Αργεντινή για τον δεύτερο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023 που έγινε στην πίστα Termas de Rio Hondo.

Ο Ιταλός αναβάτης πήρε το προβάδισμα του αγώνα λίγους γύρους πριν το τέλος του αγώνα, αφού πρώτα ήταν σχεδόν σε όλο τον αγώνα στην δεύτερη θέση, πίσω από τον Polman πιέζοντας για την πρώτη θέση!

Τελικά ο Ιταλός αναβάτης της Team Marc VDS πέρασε τη γραμμή του τερματισμού μπροστά από τον poleman Alonso Lopez (SpeedUp) και τον Jake Dixon (Aspar), πετυχαίνοντας την τέταρτη νίκη του στην Moto2, και την τρίτη στους τελευταίους έξι αγώνες, και το 5ο συνεχόμενο βάθρο.

Ο αγώνας, συντομεύτηκε σε 14 γύρους λόγω βροχής. Στην εκκίνηση ο Aron Canet έκανε άκυρη εκκίνηση (jump start) και πήρε ποινή διπλού μεγάλου γύρου παρόλα αυτά κατάφερε να τερματίσει 4ος !

Στην 5η θέση τερμάτισε ο τρομερός Sergio Garcia, που ξεκίνησε από την 28η θέση και είχε και ποινή έναν μακρύ γύρο.

Ο Darryn Binder (Intact GP) έκανε επίσης καλό αγώνα τερματίζοντας στην 6η  θέση. Στην 7η θέση τερμάτισε ο Filip Salac (Gresini), μπροστά από τον Somkiat Chantra (Team Asia), τον Albert Arenas (Red Bull Ajo) και τον Sam Lowes (Marc VDS) να κλείνει την κορυφαία δεκάδα.

Στους βαθμούς τερμάτισαν και ο Manuel Gonzalez (VR46 Master Camp), 11ος μπροστά από τον απογοητευτικό σ ημέρα, Pedro Acosta, τον νικητή του Portimao που δεν κατάφερε να μπει στο παιχνίδι, χάνοντας επίσης την ηγεσία του πρωταθλήματος, προνόμιο πλέον του Arbolino. Πίσω από τους Acosta, ο Celestino Vietti (Fantic Racing), Joe Roberts (Italtrans) και Fermin Aldeguer (SpeedUp).