23 April 2024
MotoGP 2022

Moto3: Ο Ayumu Sasaki κέρδισε τον αγώνα στο Assen – Αποτελέσματα

Ο Ayumu Sasaki κέρδισε το Grand Prix της Ολλανδίας στην κατηγορία Moto3, για το ενδέκατο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος 2022, που έγινε στην πίστα Assen.

Πρώτη νίκη της καριέρας του στην κατηγορία για τον Ιάπωνα οδηγό!

Ο αναβάτης της Max Racing Team, που ξεκίνησε από την pole position, πάλεψε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τον Izan Guevara (GASGAS), κερδίζοντας την καρό σημαία τελικά στον τελευταίο γύρο!

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ισπανός Izan Guevara (GASGAS), μπροστά από τον ομόστυαλό του Sergio Garcia (GASGAS) που ολοκλήρωσε το βάθρο!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Tatsuki Suzuki (Leopard), χάνοντας το βάθρο στο photofinish.

Πέμπτος στον τερματισμό ο Xavier Artigas (CFMOTO) μπροστά από τον Daniel Helgado (KTM Ajo) και Stefano Nepa (MTA). Στην Όγδοη θέση τερμάτισε ο Ryusel Yamanaka (MT) μπροστά από τον Deniz Oncu (KTM Tech3), ενώ ο Kaito Toba (CIP) συμπλήρωσε την πρώτη δεκάδα.

Ο Garcia παραμένει παγκόσμιος ηγέτης με 182 βαθμούς, ακολουθούμενος από τον Guevara με 179.