27 April 2024
MotoGP 2024

Moto3: Ο Daniel Holgado κέρδισε τον αγώνα στο Portimao – Αποτελέσματα

Ο Daniel Holgado κέρδισε το Πορτογαλικό Grand Prix στην κατηγορία Moto3, για τον δεύτερο γύρο του MotoGP 2024.

Ο Daniel Holgado, που επαναλαμβάνει την επιτυχία του το 2023, κέρδισε τον αγώνα και φέτος, μπροστά από τον Josè Antonio Rueda (KTM Red Bull Ajo) που κέρδισε το δεύτερο βάθρο της καριέρας του, και τον Ivan Ortolà (KTM MT Helmets – MSI) που έκλεισε το βάθρο στην 3η θέση.

Για τον Holgado αυτή ήταν η τέταρτη νίκη του στην καριέρα του, ενώ είχε να κερδίσει από το Mugello το 2023.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο νικητής του Γκραν Πρι του Κατάρ, Ντέιβιντ Αλόνσο (CFMoto Aspar), μπροστά από τον Αυστραλό Joel Kelso της Team BOE Motorsports και τον Ολλανδό Collin Veijer (Husqvarna Intact GP).

Ο Stefano Nepa με το KTM της Team MTA τερμάτισε 7ος, μπροστά από τον Joel Esteban (CFMoto Aspar) και ο David Munoz (KTM BOE Motorsports). Την δεκάδα έκλεισε ο Adrian Fernandez, με την Honda Leopard.

Στους βαθμούς τερμάτισαν και οι Jacob Roulstone (GASGAS Tech3), Matteo Bertelle (Honda Snipers), Tatsuki Suzuki (Husqvarna Intact GP), Vicente Perez (KTM Red Bull Ajo) και Scott Ogden (Honda Mlav Racing).

Η βαθμολογία τώρα έχει στην κορυφη της τον Holgado με 45 βαθμούς έναντι 38 του Alonso και 23 του Ortolà και 21 του Veijer.