27 April 2024
MotoGP 2024

Moto2: Ο Aron Canet κέρδισε τον αγώνα στο Portimao – Αποτελέσματα

Ο Aron Canet τελικά έσπασε το ξόρκι και στην πέμπτη χρονιά του στο Moto2 κατάφερε να κερδίσει τον πρώτο αγώνα στη μεσαία κατηγορία του MotoGP, στο Πορτογαλικό Grand Prix.

Ο Aron Canet, εκμεταλλευόμενος επίσης τη πτώση του Alonso Lopez (SpeedUp) που ήταν πρώτος 11 γύρους πριν το τέλος, πέρασε τη γραμμή τερματισμού με πάνω από δύο δευτερόλεπτα μπροστά από τον Joe Roberts (OnlyFans American Racing), ενώ το βάθρο έκλεισε στην 3η θέση poleman, Manuel Gonzalez.

Ο Fermin Aldeguer (SpeedUp) παρόλο που είχε ποινή δυο Long Lap Penalty για άκυρη εκκίνηση, ήταν ο πρωταγωνιστής μιας φοβερής επιστροφής, που τον οδήγησε στην τέταρτη θέση, μόλις έξι δέκατα από το βάθρο.

Ο Ai Ogura (MT Helmets – MSI), τερμάτισε 5ος μπροστά από τον Sergio Garcia, τον Celestino Vietti (Red Bull Ajo), και τον Albert Arenas (Gresini Racing).

Το Top Ten έκλεισαν οι, Marcos Ramirez (OnlyFans American Racing) και Somkiat Chantra (Team Asia).

Στους βαθμούς τερμάτισαν επίσης οι Jeremy Alcoba (VR46 Master Camp), Tony Arbolino (Marc VDS), Barry Baltus (Racing GP) και οι αναβάτες Intact GP Senna Agius και Darryn Binder.